statystyki

Zgoda związku na wypowiedzenie dla działacza musi być uchwałą

autor: Łukasz Prasołek25.06.2015, 09:31; Aktualizacja: 25.06.2015, 11:14
umowa-kontrakt

Doradca zatrudniona w banku była jednocześnie przewodniczącą grupy pracowników związku zawodowego.źródło: ShutterStock

TEZA: Wyrażenie zgody na rozwiązanie lub wypowiedzenie umowy o pracę działaczowi związkowemu na podstawie art. 32 ust. 1 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych uzewnętrznia decyzję zarządu organizacji związkowej o tak istotnym znaczeniu, że choć ustawa wprost takiej formy nie wymaga, pożądane jest podjęcie tej decyzji w formie uchwały.

Sygn. akt II PK 38/14

WYROK SĄDU NAJWYŻSZEGO

z 18 grudnia 2014 r.

STAN FAKTYCZNY

Doradca zatrudniona w banku była jednocześnie przewodniczącą grupy pracowników związku zawodowego. W okresie zatrudnienia pracownica wielokrotnie naruszała swoje obowiązki, waga popełnionych zaniedbań była duża, a ich konsekwencje godziły w klientów, obniżając prestiż banku. Pracodawca wystąpił do zarządu związku zawodowego o zgodę na wypowiedzenie umowy pracownicy i uzyskał odpowiedź, że organizacja nie weźmie pracownicy w obronę. W tych okolicznościach pracodawca wypowiedział umowę, a pracownica odwołała się do sądu, podnosząc, że doszło do naruszenia art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 167; dalej: ustawa).

Sąd rejonowy uznał wypowiedzenie za formalnie prawidłowe i uzasadnione, skoro pracownica nie kwestionowała okoliczności wskazanych jako jego podstawy. W ocenie sądu związek zawodowy wyraził zgodę na wypowiedzenie umowy, gdyż wobec nieuregulowania formy i trybu udzielania przez organizacje związkowe zgody na zwolnienie działacza stosuje się do niej ogólne reguły wykładni oświadczeń woli. Przemawiało to za oddaleniem powództwa pracownicy, która zaskarżyła ten wyrok w apelacji.

Sąd okręgowy przyznał pracownicy odszkodowanie za niezgodne z prawem wypowiedzenie, uznając, że pracodawca nie uzyskał zgody związku zawodowego na rozwiązanie umowy. Nie można tak kwalifikować e-maila z niepodpisanym załącznikiem od członka zarządu związku, zawierającego sformułowanie „odstępuje od obrony”. Niejasna odpowiedź organizacji nie pozwalała na przyjęcie, że jest zgoda, skoro musi zostać ona udzielona jednoznacznie i wprost. Co więcej, decyzja w sprawie zgody na zwolnienie działacza powinna zapaść kolegialnie, w formie uchwały zarządu organizacji związkowej, a wobec niedochowania tych wymogów wypowiedzenie narusza art. 32 ust. 1 ustawy. Skargę kasacyjną od tego rozstrzygnięcia wniósł pracodawca, zarzucając naruszenie art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • jaro(2015-06-25 09:57) Zgłoś naruszenie 00

    POLSKA/POLACY TO NIE IDIOCI ! DOŚĆ AFER, OSZUSTW, BIEDY, CHAMSTWA, PIARU, KOLESI ITD.. DOŚĆ DZIKIEJ: PRYWATYZACJI, KONSOLIDACJI, KOMERCJALIZACJI, ŁĄCZENIA W GRUPY CZY JAK TAM TO NAZWIECIE -KOSZTEM LUDZI PRACY ! DOŚĆ NIEUDOLNYCH RZĄDÓW PO/PSL ! NA DRZEWO Z NIMI !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane