statystyki

Zgoda związku na wypowiedzenie dla działacza musi być uchwałą

autor: Łukasz Prasołek25.06.2015, 09:31; Aktualizacja: 25.06.2015, 11:14
umowa-kontrakt

Doradca zatrudniona w banku była jednocześnie przewodniczącą grupy pracowników związku zawodowego.źródło: ShutterStock

TEZA: Wyrażenie zgody na rozwiązanie lub wypowiedzenie umowy o pracę działaczowi związkowemu na podstawie art. 32 ust. 1 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych uzewnętrznia decyzję zarządu organizacji związkowej o tak istotnym znaczeniu, że choć ustawa wprost takiej formy nie wymaga, pożądane jest podjęcie tej decyzji w formie uchwały.

Sygn. akt II PK 38/14

WYROK SĄDU NAJWYŻSZEGO

z 18 grudnia 2014 r.

STAN FAKTYCZNY

Doradca zatrudniona w banku była jednocześnie przewodniczącą grupy pracowników związku zawodowego. W okresie zatrudnienia pracownica wielokrotnie naruszała swoje obowiązki, waga popełnionych zaniedbań była duża, a ich konsekwencje godziły w klientów, obniżając prestiż banku. Pracodawca wystąpił do zarządu związku zawodowego o zgodę na wypowiedzenie umowy pracownicy i uzyskał odpowiedź, że organizacja nie weźmie pracownicy w obronę. W tych okolicznościach pracodawca wypowiedział umowę, a pracownica odwołała się do sądu, podnosząc, że doszło do naruszenia art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 167; dalej: ustawa).

Sąd rejonowy uznał wypowiedzenie za formalnie prawidłowe i uzasadnione, skoro pracownica nie kwestionowała okoliczności wskazanych jako jego podstawy. W ocenie sądu związek zawodowy wyraził zgodę na wypowiedzenie umowy, gdyż wobec nieuregulowania formy i trybu udzielania przez organizacje związkowe zgody na zwolnienie działacza stosuje się do niej ogólne reguły wykładni oświadczeń woli. Przemawiało to za oddaleniem powództwa pracownicy, która zaskarżyła ten wyrok w apelacji.

Sąd okręgowy przyznał pracownicy odszkodowanie za niezgodne z prawem wypowiedzenie, uznając, że pracodawca nie uzyskał zgody związku zawodowego na rozwiązanie umowy. Nie można tak kwalifikować e-maila z niepodpisanym załącznikiem od członka zarządu związku, zawierającego sformułowanie „odstępuje od obrony”. Niejasna odpowiedź organizacji nie pozwalała na przyjęcie, że jest zgoda, skoro musi zostać ona udzielona jednoznacznie i wprost. Co więcej, decyzja w sprawie zgody na zwolnienie działacza powinna zapaść kolegialnie, w formie uchwały zarządu organizacji związkowej, a wobec niedochowania tych wymogów wypowiedzenie narusza art. 32 ust. 1 ustawy. Skargę kasacyjną od tego rozstrzygnięcia wniósł pracodawca, zarzucając naruszenie art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • jaro(2015-06-25 09:57) Zgłoś naruszenie 00

    POLSKA/POLACY TO NIE IDIOCI ! DOŚĆ AFER, OSZUSTW, BIEDY, CHAMSTWA, PIARU, KOLESI ITD.. DOŚĆ DZIKIEJ: PRYWATYZACJI, KONSOLIDACJI, KOMERCJALIZACJI, ŁĄCZENIA W GRUPY CZY JAK TAM TO NAZWIECIE -KOSZTEM LUDZI PRACY ! DOŚĆ NIEUDOLNYCH RZĄDÓW PO/PSL ! NA DRZEWO Z NIMI !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane