Jak wypełnić deklarację DEK-I-0, jeśli firma zatrudnia pracownika ze schorzeniem szczególnym

autor: Mateusz Brząkowski25.06.2015, 09:31; Aktualizacja: 25.06.2015, 11:00
niepełnosprawni

Deklarację DEK-I-0 pracodawca składa do PFRON na podstawie rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 20 grudnia 2012 r. w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych Zarządowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnychźródło: ShutterStock

Pracodawca zatrudnia pracownika z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ze szczególnym schorzeniem. Nie osiąga jednak 6-proc. wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, dlatego jest zobowiązany do wpłat na PFRON. Zastanawia się jednak, jak prawidłowo oznaczyć pracownika z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, który legitymuje się schorzeniem szczególnym w deklaracji DEK-I-0?

EKSPERT RADZI

Jeżeli pracodawca zatrudnia pracownika z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ze szczególnym schorzeniem i jednocześnie jest zobowiązany do wpłaty na PFRON z tytułu nieosiągania odpowiedniego wskaźnika zatrudnienia niepełnosprawnych, o którym mowa w art. 21 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej: ustawa o rehabilitacji), to powinien prawidłowo zaznaczyć to w części C deklaracji DEK-I-0, która dotyczy miesięcznej deklaracji wpłat, przekazywanej do PFRON.

Deklarację DEK-I-0 pracodawca składa do PFRON na podstawie rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 20 grudnia 2012 r. w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych Zarządowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 101).

Zgodnie z objaśnieniem nr 9 do druku DEK-I-0 „schorzenia szczególne” to schorzenia, o których mowa w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 18 kwietnia 1998 r. w sprawie rodzaju schorzeń uzasadniających obniżenie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz sposobu jego obniżania (Dz.U. nr 124, poz. 820 ze zm.).


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane