statystyki

Jak wypełnić deklarację DEK-I-0, jeśli firma zatrudnia pracownika ze schorzeniem szczególnym

autor: Mateusz Brząkowski25.06.2015, 09:31; Aktualizacja: 25.06.2015, 11:00
niepełnosprawni

Deklarację DEK-I-0 pracodawca składa do PFRON na podstawie rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 20 grudnia 2012 r. w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych Zarządowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnychźródło: ShutterStock

Pracodawca zatrudnia pracownika z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ze szczególnym schorzeniem. Nie osiąga jednak 6-proc. wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, dlatego jest zobowiązany do wpłat na PFRON. Zastanawia się jednak, jak prawidłowo oznaczyć pracownika z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, który legitymuje się schorzeniem szczególnym w deklaracji DEK-I-0?

EKSPERT RADZI

Jeżeli pracodawca zatrudnia pracownika z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ze szczególnym schorzeniem i jednocześnie jest zobowiązany do wpłaty na PFRON z tytułu nieosiągania odpowiedniego wskaźnika zatrudnienia niepełnosprawnych, o którym mowa w art. 21 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej: ustawa o rehabilitacji), to powinien prawidłowo zaznaczyć to w części C deklaracji DEK-I-0, która dotyczy miesięcznej deklaracji wpłat, przekazywanej do PFRON.

Deklarację DEK-I-0 pracodawca składa do PFRON na podstawie rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 20 grudnia 2012 r. w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych Zarządowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 101).

Zgodnie z objaśnieniem nr 9 do druku DEK-I-0 „schorzenia szczególne” to schorzenia, o których mowa w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 18 kwietnia 1998 r. w sprawie rodzaju schorzeń uzasadniających obniżenie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz sposobu jego obniżania (Dz.U. nr 124, poz. 820 ze zm.).


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane