statystyki

Na jakie ułatwienia w opiece nad seniorem może liczyć rodzina

autor: Beata Lisowska22.06.2015, 17:00; Aktualizacja: 22.06.2015, 18:04
opiekun, opeika, emeryt

Czy pielęgniarka zajmie się chorym w domu?źródło: ShutterStock

Przede wszystkim pomoc mogą uzyskać w wyspecjalizowanych placówkach medycznych. Wsparciem dla nich może być fachowa kadra finansowana przez NFZ

Czy pielęgniarka zajmie się chorym w domu

Opiekuję się ciężko chorym teściem, który nieustannie wymaga różnych czynności pielęgnacyjnych. Część z nich powinien wykonywać wyspecjalizowany personel, ale ojciec męża nie chce słyszeć o pobycie w placówce opiekuńczej. Czy przysługuje mu pomoc pielęgniarki w warunkach domowych?

TAK

Osoby przewlekle i obłożnie chore mają prawo do pielęgniarskiej opieki długoterminowej, która jest sprawowana w ich domu. Tą formą pomocy mogą być objęci pacjenci, którzy nie wymagają hospitalizacji, ale z różnych powodów nie chcą lub nie mogą przebywać w zakładach opieki długoterminowej. Świadczenia sprawowane przez pielęgniarkę opieki długoterminowej obejmują codzienną pielęgnację pacjenta, np. wykonywanie opatrunków czy leczenie odleżyn, a także przygotowanie chorego oraz jego bliskich do samoopieki, edukację zdrowotną, pomoc w rozwiązywaniu problemów związanych z codziennym funkcjonowaniem czy w uzyskaniu potrzebnego sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. Podczas wizyty pielęgniarki chory oraz jego bliscy mogą liczyć także na pomoc w wykonaniu tak specjalistycznych czynności jak m.in. zakładanie i usuwanie cewnika czy płukanie żołądka. Opieka pielęgniarska jest sprawowana od poniedziałku do piątku pomiędzy godz. 8 a 20 oraz w przypadkach uzasadnionych medycznie także w soboty, niedziele i dni ustawowo wolne.

Pielęgniarka powinna poświęcić pacjentowi co najmniej 1,5 godziny dziennie, nie mniej niż 4 dni w tygodniu. Zapewnia ona choremu wyroby medyczne, takie np. jak maseczka czy rękawice, natomiast pacjent sam zaopatruje się w leki oraz inne potrzebne mu środki opatrunkowe lub wyroby medyczne zlecone przez lekarza. Prawo do opieki pielęgniarskiej w domu przysługuje seniorowi na podstawie skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, czyli takiego, który działa w ramach NFZ. Wykaz podmiotów, które oferują takie usługi, publikuje na swoich stronach internetowych NFZ.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • WZ(2015-06-22 21:41) Zgłoś naruszenie 10

  Jestem dyplomowanym technikiem masażystą. Od 3 lat nie mogę znaleźć pracy w Warszawie. Rejonowe ZOZy mówią, że nie mają pieniędzy od NFZ. Proponują mi założenie własnej działalności i wtedy poszukiwanie miejsca pracy. A kto mi zapłaci 1000 złotych do ZUSu? Tymczasem ludzie miesiącami czekają na zabiegi i opowiada im się bzdury, że nikt nie chce pracować, bo wszyscy wyjechali za granicę. I niedługo tak będzie, jak tak będzie się traktować sredni personel medyczny - poza pielęgniarkami, bo one są zorganizowane i wywalczyły co chciały. Tylko one są potrzebne? To niedługo tylko pielęgniarki i lekarze - emeryci będą pracować w Polsce. Brawa dla NFZ i Ministerstwa Olewania Zdrowia Polaków!!!

  Odpowiedz
 • opiekunka(2015-06-22 19:06) Zgłoś naruszenie 00

  Witam Pani redaktor Beatę Lisowską. Jestem opiekunkom męża niepełnosprawnego leżącego i do nas pielęgniarka przychodzi tylko cztery dni w tygodniu gdyż piąty dzień mają na wypisywanie papierów czyli dokumentacji co się z chorym dzieje i jakie ma ciśnienie. No niestety papiery ważniejsze niż pacjent.

  Odpowiedz
 • c'est la vie(2015-06-22 18:38) Zgłoś naruszenie 00

  w Polsce o LECZENIU decydują tylko lekarze ,jeżeli im się coś nie podoba a z reguły wszystko - to stosują szantaż ,strajk,,
  Było 27-28- min.zdr. i CO -- dlaczego żaden niczego nie mógł dokonać ...NICZEGO SIĘ NIGDY W POLSCE W ZAKRESIE ZDROWOTNOŚCI NIE DA ZMIENIĆ.
  Mentalność i bezkarność " białych nadludzi" poraża wszystkich tchórzliwych decydentów.
  CO z TEGO...że informacyjne "Artykuły Zdrowotne" ukazują się systematycznie co one wprowadzają (oprócz dobrego samopoczucia autorów) w czym pomagają...?? Społeczeństwu !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane