statystyki

Na jakie ułatwienia w opiece nad seniorem może liczyć rodzina

autor: Beata Lisowska22.06.2015, 17:00; Aktualizacja: 22.06.2015, 18:04
opiekun, opeika, emeryt

Czy pielęgniarka zajmie się chorym w domu?źródło: ShutterStock

Przede wszystkim pomoc mogą uzyskać w wyspecjalizowanych placówkach medycznych. Wsparciem dla nich może być fachowa kadra finansowana przez NFZ

Czy pielęgniarka zajmie się chorym w domu

Opiekuję się ciężko chorym teściem, który nieustannie wymaga różnych czynności pielęgnacyjnych. Część z nich powinien wykonywać wyspecjalizowany personel, ale ojciec męża nie chce słyszeć o pobycie w placówce opiekuńczej. Czy przysługuje mu pomoc pielęgniarki w warunkach domowych?

TAK

Osoby przewlekle i obłożnie chore mają prawo do pielęgniarskiej opieki długoterminowej, która jest sprawowana w ich domu. Tą formą pomocy mogą być objęci pacjenci, którzy nie wymagają hospitalizacji, ale z różnych powodów nie chcą lub nie mogą przebywać w zakładach opieki długoterminowej. Świadczenia sprawowane przez pielęgniarkę opieki długoterminowej obejmują codzienną pielęgnację pacjenta, np. wykonywanie opatrunków czy leczenie odleżyn, a także przygotowanie chorego oraz jego bliskich do samoopieki, edukację zdrowotną, pomoc w rozwiązywaniu problemów związanych z codziennym funkcjonowaniem czy w uzyskaniu potrzebnego sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. Podczas wizyty pielęgniarki chory oraz jego bliscy mogą liczyć także na pomoc w wykonaniu tak specjalistycznych czynności jak m.in. zakładanie i usuwanie cewnika czy płukanie żołądka. Opieka pielęgniarska jest sprawowana od poniedziałku do piątku pomiędzy godz. 8 a 20 oraz w przypadkach uzasadnionych medycznie także w soboty, niedziele i dni ustawowo wolne.

Pielęgniarka powinna poświęcić pacjentowi co najmniej 1,5 godziny dziennie, nie mniej niż 4 dni w tygodniu. Zapewnia ona choremu wyroby medyczne, takie np. jak maseczka czy rękawice, natomiast pacjent sam zaopatruje się w leki oraz inne potrzebne mu środki opatrunkowe lub wyroby medyczne zlecone przez lekarza. Prawo do opieki pielęgniarskiej w domu przysługuje seniorowi na podstawie skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, czyli takiego, który działa w ramach NFZ. Wykaz podmiotów, które oferują takie usługi, publikuje na swoich stronach internetowych NFZ.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • WZ(2015-06-22 21:41) Zgłoś naruszenie 10

  Jestem dyplomowanym technikiem masażystą. Od 3 lat nie mogę znaleźć pracy w Warszawie. Rejonowe ZOZy mówią, że nie mają pieniędzy od NFZ. Proponują mi założenie własnej działalności i wtedy poszukiwanie miejsca pracy. A kto mi zapłaci 1000 złotych do ZUSu? Tymczasem ludzie miesiącami czekają na zabiegi i opowiada im się bzdury, że nikt nie chce pracować, bo wszyscy wyjechali za granicę. I niedługo tak będzie, jak tak będzie się traktować sredni personel medyczny - poza pielęgniarkami, bo one są zorganizowane i wywalczyły co chciały. Tylko one są potrzebne? To niedługo tylko pielęgniarki i lekarze - emeryci będą pracować w Polsce. Brawa dla NFZ i Ministerstwa Olewania Zdrowia Polaków!!!

  Odpowiedz
 • opiekunka(2015-06-22 19:06) Zgłoś naruszenie 00

  Witam Pani redaktor Beatę Lisowską. Jestem opiekunkom męża niepełnosprawnego leżącego i do nas pielęgniarka przychodzi tylko cztery dni w tygodniu gdyż piąty dzień mają na wypisywanie papierów czyli dokumentacji co się z chorym dzieje i jakie ma ciśnienie. No niestety papiery ważniejsze niż pacjent.

  Odpowiedz
 • c'est la vie(2015-06-22 18:38) Zgłoś naruszenie 00

  w Polsce o LECZENIU decydują tylko lekarze ,jeżeli im się coś nie podoba a z reguły wszystko - to stosują szantaż ,strajk,,
  Było 27-28- min.zdr. i CO -- dlaczego żaden niczego nie mógł dokonać ...NICZEGO SIĘ NIGDY W POLSCE W ZAKRESIE ZDROWOTNOŚCI NIE DA ZMIENIĆ.
  Mentalność i bezkarność " białych nadludzi" poraża wszystkich tchórzliwych decydentów.
  CO z TEGO...że informacyjne "Artykuły Zdrowotne" ukazują się systematycznie co one wprowadzają (oprócz dobrego samopoczucia autorów) w czym pomagają...?? Społeczeństwu !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane