statystyki

Jak otrzymać dofinansowanie do wakacji z funduszu socjalnego

autor: Michalina Topolewska19.06.2015, 20:00; Aktualizacja: 19.06.2015, 21:40
Przyznawanie ulgowych świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby korzystającej z wsparcia

Przyznawanie ulgowych świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby korzystającej z wsparciaźródło: ShutterStock

Pracownik może dostać dopłatę do wypoczynku swojego oraz dziecka. Jej wysokość powinna być uzależniona od dochodu rodziny.

Czytelnik zmienił w kwietniu miejsce pracy. Jego poprzedni pracodawca prowadził zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS), z którego był dofinansowywany m.in. wypoczynek pracowników. Czy jest to obowiązek każdego zakładu pracy?

NIE

Co do zasady ZFŚS jest tworzony przez pracodawców, którzy zatrudniają według stanu na 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Mniejsze firmy mogą więc tworzyć fundusz dobrowolnie. Wyjątek dotyczy pracodawców prowadzących działalność w formie jednostek budżetowych lub zakładów budżetowych, którzy prowadzą ZFŚS bez względu na liczbę zatrudnionych osób. Za każdego podwładnego odprowadzany jest na fundusz odpis podstawowy, który stanowi 37,5 proc. przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego roku (od 2011 r. kwota ta jest jednak zamrożona na poziomie średniej pensji z 2010 r.). Natomiast brak funduszu nie oznacza, że pracownik w ogóle nie może liczyć na wsparcie pracodawcy w związku z planowanym wypoczynkiem. Taka firma może bowiem podjąć decyzję o przyznawaniu świadczenia urlopowego. Przysługuje ono raz do roku, pod warunkiem że podwładny korzysta z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Wypłata świadczenia powinna nastąpić nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu. Ponadto jego wysokość nie może przekroczyć kwoty odpisu podstawowego na ZFŚS. Świadczenie jest też różnicowane proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy osoby zatrudnionej.

Podstawa prawna

Art. 3 ust. 1–3, 4–6 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 111).


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane