Zwiększy się nadzór nad wykonywaniem zawodu diagnosty laboratoryjnego i pracą medycznych laboratoriów diagnostycznych. Taki m.in. jest cel poselskiej nowelizacji ustawy z 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej (Dz.U. z 2014 r. poz. 174). Regulację wnieśli do laski marszałkowskiej posłowie Platformy Obywatelskiej.

Zmiany mają doprowadzić do poprawy jakości badań wykonywanych w laboratoriach, a także do uporządkowania przepisów dotyczących kształcenia w zawodzie diagnosty laboratoryjnego. Zgodnie z projektem w medycznych laboratoriach będą mogły pracować wyłącznie osoby, które ukończyły studia magisterskie na kierunku analityka medyczna lub diagnostyka laboratoryjna oraz lekarze ze specjalizacją w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej lub diagnostyki laboratoryjnej. Absolwenci studiów licencjackich i technicy analityki medycznej będą mogli samodzielnie wykonywać zawód w laboratoriach kryminalistycznych. Kształcenie w tym zawodzie na studiach pierwszego stopnia i w 2,5-letnich szkołach policealnych zostało wygaszone.
Ponadto poziom wiedzy i umiejętności nowych osób wchodzących do zawodu diagnosty ma podnieść obowiązek składania egzaminu państwowego po ukończeniu studiów magisterskich i odbycia półrocznego stażu. Zwiększy się też nadzór Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych (KRLD) nad pracowniami wykonującymi badania.
– Zespół wizytatorów jest policją dla swojego środowiska, ale bez żadnych umocowań prawnych umożliwiających zamknięcie danego laboratorium – podkreśla Elżbieta Puacz, prezes KRDL.
– W niektórych z nich analizy są wykonywane przez osoby nieuprawnione, o czym świadczy np. protokół z kontroli jakości badań realizowanych w ramach „Populacyjnego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy w 2013 r.”, w którym stwierdzono, że aż 27 proc. osób wykonujących taką diagnostykę nie miało uprawnień – podaje jako przykład Elżbieta Puacz.
Po zmianie prawa, gdy wizytatorzy odkryją rażące zaniedbania w pracy laboratorium, KRDL wykreśli podmiot ze swojej ewidencji i zawiadomi o tym wojewodę celem usunięcia go z jego rejestru. Natomiast w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w pracy diagnosty postępowanie w tej sprawie będzie mógł wszcząć rzecznik odpowiedzialności zawodowej.
Ustawa ma wejść w życie 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.
14,5 tys. osób wykonuje zawód diagnosty laboratoryjnego w Polsce
Etap legislacyjny
Ustawa czeka na pierwsze czytanie