statystyki

Jak zoptymalizować wydatki na fundusz świadczeń socjalnych

autor: Krzysztof Sosnowski, Marcin Wojewódka18.06.2015, 09:14; Aktualizacja: 18.06.2015, 09:43
Pieniądze, kalkulator

Mimo iż zgodnie z art. 10 ustawy pracodawca administruje środkami funduszu, to jednak nie ma uprawnień do swobodnego nimi dysponowania i przeksięgiowania na środki obrotowe.źródło: ShutterStock

Zarząd spółki Serwis i Obsługa sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie po dokonaniu analizy wydatków ponoszonych na zatrudnienie pracowników wyłonił wiele świadczeń, których dalsze utrzymywanie nie niosło, w ocenie zarządu, wymiernych korzyści w postaci wzrostu ich wydajności. Jednym z podstawowych wydatków był odpis podstawowy corocznie odprowadzany na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych utworzony dla pracowników i członków ich rodzin. Serwis i Obsługa sp. z o.o. zatrudnia blisko 2000 osób. 

 Wysokość odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych została ustalona w obowiązującym u pracodawcy zakładowym układzie zbiorowym pracy w wysokości dwukrotnie przewyższającej wysokość odpisu podstawowego, przewidzianego w ustawie z 4 marca 1994 roku o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. nr 43, poz. 163 ze zm.). Obecnie obowiązująca wysokość odpisu podstawowego na ten fundusz zgodnie z art. 5 ustawy wynosi 37,5 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim, a za przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w roku 2015 zgodnie z art. 5d ustawy należy rozumieć przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2010 r., ogłoszone przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Tak skonstruowane przepisy wewnątrzzakładowe powodują konieczność wydatkowania na ZFŚS corocznie kwoty 2188 zł na każdego pracownika, co daje ponad 400 000 zł dodatkowych kosztów rocznie. Zarząd spółki postanowił rozważyć możliwość likwidacji tego funduszu. W tym celu zarząd zorganizował spotkanie z przedstawicielami kancelarii prawa pracy. W spotkaniu uczestniczył także dyrektor personalny spółki. ©?

● Etap I Analiza stanu faktycznego

– Dziękuję państwu za przybycie, mam nadzieję, że spotkanie pozwoli na podjęcie korzystnych dla spółki decyzji – przywitał obecnych prezes.

– Panie prezesie, niestety wydatki ponoszone przez spółkę na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych są efektem negocjacji uprzedniego zarządu z organizacjami związkowymi nad zakładowym układem zbiorowym pracy. Obecnie w spółce działa pięć zakładowych organizacji związkowych, które praktycznie nigdy nie mogą podjąć wspólnej decyzji – wskazał dyrektor personalny.

– Czy to oznacza, że obecny zarząd nie ma wpływu na wydatkowanie blisko 400 000 zł? Panie mecenasie, czy pracodawca jest zobligowany do tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? – zapytał prezes.

● Etap II Sprawdzenie, kto może podejmować wiążące decyzje


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane