Większość polskich pracodawców nie zapewnia swoim pracownikom odpowiednich warunków biurowych. Tak wynika z badania Ergotest, które sprawdzało warunki pracy mieszkańców naszego kraju. Z badań wynika, że wszystkie wymagania ergonomii spełnia 2.5% stanowisk pracy.

Według Jacka Świgosa, organizatora kampanii Ergotest, warunki pracy w większości firm, zagrażają zdrowiu pracowników. Złe warunki pracy narażają firmę na niższą wydajność. Z ich powodu też pracownicy muszą często brać zwolnienia lekarskie.

Jak mówi konsultant biznesowy Miłosz Brzeziński, kilka prostych zasad może w znaczący sposób poprawić nasze samopoczucie, co przełoży się na naszą wydajność i kreatywność. Przede wszystkim należy zadbać o właściwe ustawienie wysokości krzesła, odpowiednią odległość oczu od monitora, a także o ustawienie pod biurkiem podnóżka.

Badanie wykazało też, że ponad 20 procent ankietowanych ma na biurku za mało miejsca na dokumenty, a 17 procent przyznało, że nie ma odpowiedniej ilości miejsca na nogi pod biurkiem.