statystyki

Spółka nie musi opłacać składek od stypendiów

autor: Mariusz Stępień11.06.2015, 07:28; Aktualizacja: 11.06.2015, 08:41

Jest tak, gdy funduje je najzdolniejszym uczniom odbywającym praktyczną naukę zawodu, a podmiotem kierującym na nią była szkoła.

Tak stwierdził ZUS w decyzji interpretującej przepisy. Występująca o jej wydanie spółka zawarła umowę o współpracy. Na jej podstawie zobowiązała się do praktycznej nauki zawodu uczniów szkoły w swojej siedzibie i wypłacania co najmniej dwóm najzdolniejszym stypendiów. Spółka ma wątpliwość, czy z tego tytułu ciąży na niej obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

ZUS przypomniał, że katalog osób, które podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z uwagi na posiadanie odpowiedniego tytułu do nich, został określony w art. 6 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 121). Z przepisu tego wynika, że obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu podlegają osoby fizyczne pobierające stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych, na które zostały skierowane przez inne niż powiatowy urząd pracy podmioty. Zgodnie z ustawą do takich podmiotów kierujących należą: jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne (z wyjątkiem wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy), ochotnicze hufce pracy, agencje zatrudnienia, instytucje szkoleniowe, instytucje dialogu społecznego, instytucje partnerstwa lokalnego, organizacje pozarządowe działające na rzecz rozwoju zasobów ludzkich i przeciwdziałania bezrobociu, jednostki naukowe, organizacje pracodawców, związki zawodowe, ośrodki doradztwa rolniczego, ośrodki poradnictwa zawodowego i psychologicznego korzystające z publicznych środków wspólnotowych i krajowych na podstawie umowy o dofinansowanie projektu albo decyzji.


Pozostało 21% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane