statystyki

Specjalne wypłaty dla pracowników getta

autor: Bożena Wiktorowska01.06.2015, 07:16; Aktualizacja: 01.06.2015, 08:40

ZUS już przyjmuje wnioski od osób prześladowanych przez reżim narodowosocjalistyczny oraz członków ich rodzin o wypłatę specjalnych świadczeń. Dokumenty te zostaną następnie przekazane niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej.

Podstawą do ubiegania się o takie świadczenie jest umowa między Polską a Niemcami o eksporcie szczególnych świadczeń dla osób uprawnionych, które zamieszkują na terytorium naszego kraju, podpisana w Warszawie 5 grudnia 2014 r. (Dz.U z 2015 r. poz. 714). Zgodnie z tym dokumentem prawo do wypłaty mają osoby, które ukończyły 65 lat. Przy czym ubiegający się o taką formę rekompensaty muszą podlegać ubezpieczeniom społecznym przez co najmniej 5 lat. Do stażu są zaliczane niemieckie okresy składkowe (z tytułu zatrudnienia w getcie) i okresy zastępcze (np. okresy noszenia gwiazdy Dawida). Jeżeli czas pracy w getcie i okresy zastępcze są krótsze niż 5 lat, możliwe jest ich uzupełnienie polskimi okresami ubezpieczeniowymi.


Pozostało jeszcze 29% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane