ZUS już przyjmuje wnioski od osób prześladowanych przez reżim narodowosocjalistyczny oraz członków ich rodzin o wypłatę specjalnych świadczeń. Dokumenty te zostaną następnie przekazane niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej.

Podstawą do ubiegania się o takie świadczenie jest umowa między Polską a Niemcami o eksporcie szczególnych świadczeń dla osób uprawnionych, które zamieszkują na terytorium naszego kraju, podpisana w Warszawie 5 grudnia 2014 r. (Dz.U z 2015 r. poz. 714). Zgodnie z tym dokumentem prawo do wypłaty mają osoby, które ukończyły 65 lat. Przy czym ubiegający się o taką formę rekompensaty muszą podlegać ubezpieczeniom społecznym przez co najmniej 5 lat. Do stażu są zaliczane niemieckie okresy składkowe (z tytułu zatrudnienia w getcie) i okresy zastępcze (np. okresy noszenia gwiazdy Dawida). Jeżeli czas pracy w getcie i okresy zastępcze są krótsze niż 5 lat, możliwe jest ich uzupełnienie polskimi okresami ubezpieczeniowymi.
Niezależnie od daty złożenia wniosku emerytura przyznana na podstawie wskazanej ustawy o pracy w getcie będzie wypłacana wraz z wyrównaniem od dnia spełnienia warunków do tego świadczenia, jednak za okres nie dłuższy niż od 1 lipca 1997 r.
Po śmierci osoby uprawnionej o rentę rodzinną może się ubiegać współmałżonek, o ile nie wstąpi w nowy związek małżeński.
Etap legislacyjny
Wchodzi w życie 1 czerwca 2015 r.