statystyki

Specjalne wypłaty dla pracowników getta

autor: Bożena Wiktorowska01.06.2015, 07:16; Aktualizacja: 01.06.2015, 08:40

ZUS już przyjmuje wnioski od osób prześladowanych przez reżim narodowosocjalistyczny oraz członków ich rodzin o wypłatę specjalnych świadczeń. Dokumenty te zostaną następnie przekazane niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej.

Podstawą do ubiegania się o takie świadczenie jest umowa między Polską a Niemcami o eksporcie szczególnych świadczeń dla osób uprawnionych, które zamieszkują na terytorium naszego kraju, podpisana w Warszawie 5 grudnia 2014 r. (Dz.U z 2015 r. poz. 714). Zgodnie z tym dokumentem prawo do wypłaty mają osoby, które ukończyły 65 lat. Przy czym ubiegający się o taką formę rekompensaty muszą podlegać ubezpieczeniom społecznym przez co najmniej 5 lat. Do stażu są zaliczane niemieckie okresy składkowe (z tytułu zatrudnienia w getcie) i okresy zastępcze (np. okresy noszenia gwiazdy Dawida). Jeżeli czas pracy w getcie i okresy zastępcze są krótsze niż 5 lat, możliwe jest ich uzupełnienie polskimi okresami ubezpieczeniowymi.


Pozostało 29% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane