statystyki

SN: Firma zapłaci składki do ZUS za budowlańca

autor: Bożena Wiktorowska28.05.2015, 07:32; Aktualizacja: 28.05.2015, 08:14

Osoba wykonująca pracę pod nadzorem w miejscu wskazanym przez właściciela firmy wykonuje umowę o świadczenie usług, od której obowiązkowo należy płacić daninę na ZUS. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

W 2012 r. ZUS stwierdził, że jedna z firm w latach 2007–2008 nie płaciła obowiązkowych składek za pracowników wykonujących prace na budowie. W wyniku podstępowania ustalono, że w spornym okresie jeden z zatrudnionych wykonywał pracę na podstawie umowy o dzieło, chociaż – w ocenie ZUS – sposób wykonywania czynności w sposób jednoznaczny wskazywał na to, że jest to umowa cywilnoprawna podlegająca obowiązkowemu oskładkowaniu.

Przedsiębiorca odwołał się od tej decyzji do sądu I instancji, a ten oddalił odwołanie. W czasie postępowania wyjaśniającego sędziowie ustalili, że właściciel firmy zawarł z wykonawcą 13 miesięcznych umów o dzieło na prace murarskie. Na tej podstawie zainteresowany został zobowiązany do wykonywania różnych czynności, np. murowania schodów czy układania glazury. W zamian za wykonywanie tych czynności przedsiębiorca płacił mu co miesiąc wynagrodzenie w stałej kwocie tysiąca złotych miesięcznie. Przy czym obliczał on gratyfikację, mnożąc liczbę godzin pracy przez stawkę roboczogodzin wynikających z krajowej normy roboczej (KBR). Jednocześnie właściciel firmy na bieżąco wskazywał mężczyźnie, gdzie i co ma robić, oraz kontrolował wykonanie prac.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane