statystyki

SN: Firma zapłaci składki do ZUS za budowlańca

autor: Bożena Wiktorowska28.05.2015, 07:32; Aktualizacja: 28.05.2015, 08:14

Osoba wykonująca pracę pod nadzorem w miejscu wskazanym przez właściciela firmy wykonuje umowę o świadczenie usług, od której obowiązkowo należy płacić daninę na ZUS. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

W 2012 r. ZUS stwierdził, że jedna z firm w latach 2007–2008 nie płaciła obowiązkowych składek za pracowników wykonujących prace na budowie. W wyniku podstępowania ustalono, że w spornym okresie jeden z zatrudnionych wykonywał pracę na podstawie umowy o dzieło, chociaż – w ocenie ZUS – sposób wykonywania czynności w sposób jednoznaczny wskazywał na to, że jest to umowa cywilnoprawna podlegająca obowiązkowemu oskładkowaniu.

Przedsiębiorca odwołał się od tej decyzji do sądu I instancji, a ten oddalił odwołanie. W czasie postępowania wyjaśniającego sędziowie ustalili, że właściciel firmy zawarł z wykonawcą 13 miesięcznych umów o dzieło na prace murarskie. Na tej podstawie zainteresowany został zobowiązany do wykonywania różnych czynności, np. murowania schodów czy układania glazury. W zamian za wykonywanie tych czynności przedsiębiorca płacił mu co miesiąc wynagrodzenie w stałej kwocie tysiąca złotych miesięcznie. Przy czym obliczał on gratyfikację, mnożąc liczbę godzin pracy przez stawkę roboczogodzin wynikających z krajowej normy roboczej (KBR). Jednocześnie właściciel firmy na bieżąco wskazywał mężczyźnie, gdzie i co ma robić, oraz kontrolował wykonanie prac.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane