statystyki

Termin na złożenie wniosku o wypłatę zasiłku macierzyńskiego zgodny z konstytucją

autor: Joanna Śliwińska21.05.2015, 09:08; Aktualizacja: 21.05.2015, 09:30
Trybunał odpowiadał na pytania prawne postawione przez dwa sądy połączone do wspólnego rozpoznania, ponieważ dotyczyły podobnych zagadnień (sygn. akt P 42/13).

Trybunał odpowiadał na pytania prawne postawione przez dwa sądy połączone do wspólnego rozpoznania, ponieważ dotyczyły podobnych zagadnień (sygn. akt P 42/13).źródło: ShutterStock

Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku z 24 marca 2015 r., w którym uznał za zgodne z ustawą zasadniczą budzące wątpliwości przepisy rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Trybunał odpowiadał na pytania prawne postawione przez dwa sądy połączone do wspólnego rozpoznania, ponieważ dotyczyły podobnych zagadnień (sygn. akt P 42/13). Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ podał w wątpliwość konstytucyjność przepisu dotyczącego terminu, w jakim ojciec niebędący pracownikiem zamierzający korzystać z zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego jest zobowiązany do złożenia wniosku o jego wypłatę. Pismo powinno zostać doręczone płatnikowi przed terminem rozpoczęcia korzystania z zasiłku macierzyńskiego i musi zawierać datę, od jakiej ubezpieczony zamierza rozpocząć korzystanie ze świadczenia. Sąd Rejonowy zwrócił uwagę, że ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa chorobowa) nie upoważnia ministra do wyznaczania jakichkolwiek terminów do składania wniosku, a jedynie określenia rodzaju dokumentów niezbędnych do wypłaty świadczenia.

Problem ze zleceniobiorcą

Trybunał zauważył, że problem nie istnieje w odniesieniu do pracowników – w ich przypadku wniosek urlopowy zastępuje wniosek o wypłatę zasiłku. Ustawa chorobowa nie określa jednak, co zrobić w przypadku zleceniobiorców, którzy nie składają wniosków urlopowych, bo nie korzystają z urlopów przysługujących tylko pracownikom. W takiej sytuacji niezbędne stało się wprowadzenie jakiegoś sposobu wyrażenia woli skorzystania z zasiłku macierzyńskiego przez ojca, który, gdyby był zatrudniony na etat, po prostu złożyłby wniosek o urlop ojcowski. Logiczne jest przy tym, że wniosek taki składa się przed rozpoczęciem okresu, przez jaki chce się korzystać z zasiłku macierzyńskiego. W ocenie TK minister miał prawo wprowadzić rozporządzeniem dodatkowy warunek wypłaty zasiłku dla osób niebędących pracownikami.


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane