statystyki

Termin na złożenie wniosku o wypłatę zasiłku macierzyńskiego zgodny z konstytucją

autor: Joanna Śliwińska21.05.2015, 09:08; Aktualizacja: 21.05.2015, 09:30
Trybunał odpowiadał na pytania prawne postawione przez dwa sądy połączone do wspólnego rozpoznania, ponieważ dotyczyły podobnych zagadnień (sygn. akt P 42/13).

Trybunał odpowiadał na pytania prawne postawione przez dwa sądy połączone do wspólnego rozpoznania, ponieważ dotyczyły podobnych zagadnień (sygn. akt P 42/13).źródło: ShutterStock

Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku z 24 marca 2015 r., w którym uznał za zgodne z ustawą zasadniczą budzące wątpliwości przepisy rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Trybunał odpowiadał na pytania prawne postawione przez dwa sądy połączone do wspólnego rozpoznania, ponieważ dotyczyły podobnych zagadnień (sygn. akt P 42/13). Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ podał w wątpliwość konstytucyjność przepisu dotyczącego terminu, w jakim ojciec niebędący pracownikiem zamierzający korzystać z zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego jest zobowiązany do złożenia wniosku o jego wypłatę. Pismo powinno zostać doręczone płatnikowi przed terminem rozpoczęcia korzystania z zasiłku macierzyńskiego i musi zawierać datę, od jakiej ubezpieczony zamierza rozpocząć korzystanie ze świadczenia. Sąd Rejonowy zwrócił uwagę, że ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa chorobowa) nie upoważnia ministra do wyznaczania jakichkolwiek terminów do składania wniosku, a jedynie określenia rodzaju dokumentów niezbędnych do wypłaty świadczenia.

Problem ze zleceniobiorcą

Trybunał zauważył, że problem nie istnieje w odniesieniu do pracowników – w ich przypadku wniosek urlopowy zastępuje wniosek o wypłatę zasiłku. Ustawa chorobowa nie określa jednak, co zrobić w przypadku zleceniobiorców, którzy nie składają wniosków urlopowych, bo nie korzystają z urlopów przysługujących tylko pracownikom. W takiej sytuacji niezbędne stało się wprowadzenie jakiegoś sposobu wyrażenia woli skorzystania z zasiłku macierzyńskiego przez ojca, który, gdyby był zatrudniony na etat, po prostu złożyłby wniosek o urlop ojcowski. Logiczne jest przy tym, że wniosek taki składa się przed rozpoczęciem okresu, przez jaki chce się korzystać z zasiłku macierzyńskiego. W ocenie TK minister miał prawo wprowadzić rozporządzeniem dodatkowy warunek wypłaty zasiłku dla osób niebędących pracownikami.


Pozostało jeszcze 37% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane