statystyki

ZUS nie odda odsetek za nadpłatę składek

autor: Marcin Nagórek21.05.2015, 09:08; Aktualizacja: 21.05.2015, 09:20
Przepisy pozwalają jedynie na zaliczenie nadpłaconych składek na poczet składek bieżących, ale bez odsetek.

Przepisy pozwalają jedynie na zaliczenie nadpłaconych składek na poczet składek bieżących, ale bez odsetek.źródło: ShutterStock

Nasza spółka jako płatnik składek za pracowników złożyła 15 marca tego roku raport korygujący w zakresie składek nadpłaconych za niektóre miesiące 2010 r. Okazało się bowiem, że niektórzy pracownicy przekroczyli wówczas limit podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. ZUS uznał zaliczenie nadpłaconych składek na poczet bieżących, ale nie uwzględnił odsetek za tak długi okres. Czy ZUS ma rację, skoro nawet nie powiadomił nas o nadpłacie powstałej 5 lat temu?

Tak, ZUS ma w tym wypadku rację. Przepisy pozwalają jedynie na zaliczenie nadpłaconych składek na poczet składek bieżących, ale bez odsetek.

Procedura zwrotu nienależnie opłaconych składek oraz zasad rozliczania składek została bardzo szczegółowo uregulowana w art. 19 i art. 24 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa). Zgodnie z jej przepisami za datę stwierdzenia nienależnie opłaconych składek uważa się dopiero datę otrzymania przez ZUS imiennego raportu miesięcznego korygującego i deklaracji rozliczeniowej korygującej. W tym przypadku będzie to 15 marca, w tym dniu spółka dostarczyła do ZUS raport korygujący. Nie oznacza to jednak, że płatnik może zacząć naliczać odsetki od tej daty.

Zgodnie z zasadą wynikająca z art. 19 ust. 6b ustawy systemowej, dopóki ZUS nie dokonał sprawdzenia wysokości rocznej podstawy wymiaru składek, nie można mówić o istnieniu jakiejkolwiek nadpłaty, zaś do sprawdzenia rocznej podstawy wymagane było złożenie przez płatnika dokumentów wymienionych w art. 19 ust. 6a. W związku z tym o nienależnie opłaconych składkach można mówić dopiero od daty otrzymania przez ZUS imiennego raportu miesięcznego korygującego i deklaracji rozliczeniowej korygującej. Dopiero bowiem od tej daty możliwe jest stwierdzenie, że składki zostały nienależnie opłacone.


Pozostało jeszcze 47% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane