statystyki

ZUS nie odda odsetek za nadpłatę składek

autor: Marcin Nagórek21.05.2015, 09:08; Aktualizacja: 21.05.2015, 09:20
Przepisy pozwalają jedynie na zaliczenie nadpłaconych składek na poczet składek bieżących, ale bez odsetek.

Przepisy pozwalają jedynie na zaliczenie nadpłaconych składek na poczet składek bieżących, ale bez odsetek.źródło: ShutterStock

Nasza spółka jako płatnik składek za pracowników złożyła 15 marca tego roku raport korygujący w zakresie składek nadpłaconych za niektóre miesiące 2010 r. Okazało się bowiem, że niektórzy pracownicy przekroczyli wówczas limit podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. ZUS uznał zaliczenie nadpłaconych składek na poczet bieżących, ale nie uwzględnił odsetek za tak długi okres. Czy ZUS ma rację, skoro nawet nie powiadomił nas o nadpłacie powstałej 5 lat temu?

Tak, ZUS ma w tym wypadku rację. Przepisy pozwalają jedynie na zaliczenie nadpłaconych składek na poczet składek bieżących, ale bez odsetek.

Procedura zwrotu nienależnie opłaconych składek oraz zasad rozliczania składek została bardzo szczegółowo uregulowana w art. 19 i art. 24 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa). Zgodnie z jej przepisami za datę stwierdzenia nienależnie opłaconych składek uważa się dopiero datę otrzymania przez ZUS imiennego raportu miesięcznego korygującego i deklaracji rozliczeniowej korygującej. W tym przypadku będzie to 15 marca, w tym dniu spółka dostarczyła do ZUS raport korygujący. Nie oznacza to jednak, że płatnik może zacząć naliczać odsetki od tej daty.

Zgodnie z zasadą wynikająca z art. 19 ust. 6b ustawy systemowej, dopóki ZUS nie dokonał sprawdzenia wysokości rocznej podstawy wymiaru składek, nie można mówić o istnieniu jakiejkolwiek nadpłaty, zaś do sprawdzenia rocznej podstawy wymagane było złożenie przez płatnika dokumentów wymienionych w art. 19 ust. 6a. W związku z tym o nienależnie opłaconych składkach można mówić dopiero od daty otrzymania przez ZUS imiennego raportu miesięcznego korygującego i deklaracji rozliczeniowej korygującej. Dopiero bowiem od tej daty możliwe jest stwierdzenie, że składki zostały nienależnie opłacone.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane