statystyki

Zakłady holdingu z osobnymi zwolnieniami grupowymi

autor: Łukasz Guza15.05.2015, 07:30; Aktualizacja: 15.05.2015, 08:16

Aby sprawdzić, czy dane redukcje zatrudnienia spełniają progi grupowego zwolnienia, firma powinna uwzględnić liczbę dokonanych zwolnień oddzielnie dla poszczególnych jednostek (zakładów) tego samego przedsiębiorstwa. Jednocześnie obowiązek informowania pracowników i przeprowadzania z nimi konsultacji zbiorowych redukcji należy spełnić także w przypadku, gdy w ciągu 90 dni zwalnia się co najmniej 20 pracowników jednego tylko zakładu tego samego przedsiębiorstwa. Tak wynika z dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE), które wydano 13 maja 2015 r. (pierwszy w sprawie C-392/13, drugi – C-182/13).

Pierwsza sprawa dotyczyła pracowników hiszpańskiego przedsiębiorstwa funkcjonującego w strukturze dwóch zakładów pracy (większego w Madrycie, mniejszego w Barcelonie). W wyniku zwolnień przeprowadzonych w drugiej połowie 2012 r. w praktyce zlikwidowano działalność drugiej z wymienionych jednostek. Ze względu na znacznie większy stan zatrudnienia w tej pierwszej nie zostało jednak spełnione kryterium liczby zwolnień, które wymagają przeprowadzania procedury zwolnień grupowych (informowania pracowników o przyczynach redukcji i konsultacji porozumienia w tej sprawie).


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane