statystyki

Zakłady holdingu z osobnymi zwolnieniami grupowymi

autor: Łukasz Guza15.05.2015, 07:30; Aktualizacja: 15.05.2015, 08:16

Aby sprawdzić, czy dane redukcje zatrudnienia spełniają progi grupowego zwolnienia, firma powinna uwzględnić liczbę dokonanych zwolnień oddzielnie dla poszczególnych jednostek (zakładów) tego samego przedsiębiorstwa. Jednocześnie obowiązek informowania pracowników i przeprowadzania z nimi konsultacji zbiorowych redukcji należy spełnić także w przypadku, gdy w ciągu 90 dni zwalnia się co najmniej 20 pracowników jednego tylko zakładu tego samego przedsiębiorstwa. Tak wynika z dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE), które wydano 13 maja 2015 r. (pierwszy w sprawie C-392/13, drugi – C-182/13).

Pierwsza sprawa dotyczyła pracowników hiszpańskiego przedsiębiorstwa funkcjonującego w strukturze dwóch zakładów pracy (większego w Madrycie, mniejszego w Barcelonie). W wyniku zwolnień przeprowadzonych w drugiej połowie 2012 r. w praktyce zlikwidowano działalność drugiej z wymienionych jednostek. Ze względu na znacznie większy stan zatrudnienia w tej pierwszej nie zostało jednak spełnione kryterium liczby zwolnień, które wymagają przeprowadzania procedury zwolnień grupowych (informowania pracowników o przyczynach redukcji i konsultacji porozumienia w tej sprawie).


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane