ZUS: Za męża współpracownika czasami wystarczy tylko składka zdrowotna

autor: Mariusz Stępień14.05.2015, 07:42; Aktualizacja: 14.05.2015, 08:17

Jeśli małżonek przedsiębiorcy pozostaje w stosunku pracy z innym podmiotem i otrzymuje co najmniej minimalną pensję, to nie podlega ubezpieczeniu społecznemu z racji stałej współpracy z rodzinną firmą.

Tak stwierdził ZUS w decyzji interpretującej przepisy. Została ona wydana na wniosek osoby prowadzącej działalność gospodarczą, która miała wątpliwości co do obowiązku opłacania składek za osobę współpracującą. Chodziło o jej męża, który pomaga przy prowadzeniu firmy, ale jednocześnie pozostaje w stosunku pracy z innym podmiotem.

ZUS przypomniał, że opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne za takiego współpracownika jest uzależnione od spełnienia równocześnie warunków: stopnia pokrewieństwa lub powinowactwa albo pozostawania w związku małżeńskim z przedsiębiorcą, prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego oraz współpracy przy prowadzeniu działalności.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • dziadek(2015-05-14 19:01) Zgłoś naruszenie 00

    czy małżonek (-ka) przedsiębiorcy z tego tytułu będzie miał (-a) w razie potrzeby dwa baseny, kaczki, czy tez podwójna kroplówkę?

    Odpowiedz
  • cd(2015-05-14 21:13) Zgłoś naruszenie 00

    Gdzie moje składki rentowe? nigdy nie korzystałem z renty, płaciłem jednocześnie składki emerytalne i składki rentowe - jaki skur... ukradł moje składki

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane