statystyki

Większe uprawnienia dla rodziców? Obciążą firmy, a mógłby płacić ZUS

autor: Łukasz Guza14.05.2015, 07:42; Aktualizacja: 14.05.2015, 08:22
To kobiety na obecnym systemie najwięcej tracą.

To kobiety na obecnym systemie najwięcej tracą.źródło: ShutterStock

Uprawnienia dla rodziców obciążają pracodawców, choć np. za absencję chorobową ciężarnych mógłby płacić ZUS. Na obecnych rozwiązaniach tracą kobiety - mówi w wywiadzie dla DGP Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, członek rady nadzorczej ZUS.

W Sejmie trwają prace nad projektem rozszerzającym uprawnienia rodzicielskie, w tym m.in. umożliwiającym wykorzystanie 16 tygodni urlopu rodzicielskiego nie bezpośrednio po macierzyńskim, ale później, do ukończenia przez dziecko 6. roku życia. To kolejna już zmiana korzystna dla rodziców. Jak pracodawcy oceniają takie prorodzinne zmiany?

Jeśli chcemy, aby rodziło się więcej dzieci, na pewno konieczne jest stworzenie warunków ułatwiających podjęcie decyzji o posiadaniu potomstwa. Jeśli pracownik zostaje rodzicem, to jednak automatycznie ogranicza swoje obowiązki zawodowe, co nie jest dobrą wiadomością dla zatrudniających. Dlatego musimy zadać sobie podstawowe pytanie: kto powinien ponosić koszty związane z polityką prorodzinną i wzrostem liczby urodzin? Czy ma je pokrywać pracodawca, który zatrudnia kobiety, czy też całe społeczeństwo, dla którego wzrost wskaźnika dzietności ma przecież ogromne znaczenie?


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • wjw(2015-05-14 09:29) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli po staremu. Rząd daje a przedsiębiorcy płacą...

    Odpowiedz
  • Maria(2015-05-18 09:49) Zgłoś naruszenie 00

    Kobiety lubią pracę ,tylko jak się w obecnych czasach pracuje jest walka szczurów o przetrwanie człowiek człowiekowi jest wilkiem,bo ludzie są zaszczuci i jak w takich warunkach mogą pracować kobiety ciężarne,żeby z nerw poronić Kobiety kiedyś pracowały do końca ciąży ,bo miały komfort psychiczny w zakładach pracy a teraz sie pisze ,że kobieta się nie chcę pracować .Szok

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane