statystyki

Pracownik socjalny to zawód regulowany

autor: Renata Majek14.05.2015, 17:00
biznes, rozmowa, praca

Do podstawowych zadań należy praca socjalna, czyli pomoc osobom i rodzinom, grupom bądź środowiskom społecznym, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.źródło: ShutterStock

Siostra ma przyznany umiarkowany stopnień niepełnosprawności i dodatkowo zaburzenia psychiczne. Korzysta z pomocy pracownika socjalnego MOPS. Pewnego dnia zaczęła opowiadać, że z pomocą pracownika z opieki społecznej wzięła kredyt bankowy zabezpieczony hipoteką na jej mieszkaniu. Mam nadzieję, że to nieprawda, lecz jedynie owoc jej wyobraźni – pisze pani Halina. – Jaki jest zakres obowiązków pracownika socjalnego pracującego z podopiecznym? Czy może to być również pomoc w zaciągnięciu kredytu bankowego – pyta zaniepokojona czytelniczka.

Zawód pracownika socjalnego jest zawodem regulowanym, co znaczy że podlega szczególnym regulacjom prawnym, jeśli chodzi o dopuszczenie do jego wykonywania. Kwalifikacje i stawiane pracownikom socjalnym wymagania, a także zadania uregulowane są ustawowo.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

 • mopsik(2015-07-21 23:09) Zgłoś naruszenie 20

  Fragment wyroku WSA w Białymstoku z dnia 2013-02-05 sygn. akt II SA/Bk 853/12 opisujący sytuację samotnego, zdrowego umysłowo, starszego pana nie wymagającego całodobowej opieki i pomocy.
  Decyzją z [...].06.2012 r. znak [...] wydaną z upoważnienia Burmistrza Tykocina. przez Kierownika Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tykocinie, zmieniono decyzję z dnia [...].10.2010, w ten sposób, że skierowano F. B. na czas nieokreślony do Domu Pomocy Społecznej w C. oraz rozstrzygnięto, że ustalenie odpłatności za pobyt zostanie dokonane odrębną decyzją.
  Organ wskazał, że postanowieniem Sądu Rejonowego w Białymstoku. V Wydział Rodzinny i Nieletnich z 28.01.2010 r. w sprawie V R Ns [...] orzeczono o przyjęciu F. B. do domu pomocy społecznej. Z wywiadu środowiskowego wynika, że podopieczny jest osobą samotną, posiada ustalony znaczny stopień niepełnosprawności, nie jest zdolny do samodzielnego zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, wymaga całodobowej opieki i pomocy innych osób, której MGOPS nie jest mu w stanie zapewnić w miejscu zamieszkania. Brak opieki zagraża jego życiu. Aby skrócić okres oczekiwania na przyjęcie do placówki, organ zmienił swoja poprzednią decyzję z dnia [...].10.2010 r. kierującą F. B. do DPS w J. i orzekł aktualnie o skierowaniu do DPS w C.
  Od powyższej decyzji odwołanie złożył F. B., wnosząc o "anulowanie" orzeczenia Sądu Rejonowego z 28.01.2010 r. o przyjęciu go do Domu Pomocy Społecznej. Stwierdził, że nie zgadza się na pobyt w DPS, gdyż nie potrzebuje opieki, zaś czynności podjęte przez MOPS w T. mają na celu wykupienie jego mieszkania.
  Decyzją z [...].08.2012 r. znak [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Białymstoku utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję uznając odwołanie za niezasadne. Organ odwoławczy wyłożył zasady kierowania osób wymagających całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności do domów pomocy społecznej – wynikające z ustawy z 12.03.2004 r. o pomocy społecznej Wskazał, że brak zgody na skierowanie do DPS nie miała znaczenia w tej sprawie, gdyż istnieje orzeczenie sądu, które zastępuje zgodę podopiecznego oraz wiąże organy administracji orzekające o skierowaniu do DPS.
  Organ II instancji podkreślił, że strona kwalifikuje się do domu pomocy społecznej dla psychicznie chorych (art. 56 ust. 3 ustawy). Wynika to z opinii sądowo-psychiatrycznej z dnia 10.11.2009 r. Skarżący oprócz leczenia wymaga całodobowej opieki. Placówką, która spełnia te wymagania jest DPS w C. W tej placówce istnieje możliwość szybszego umieszczenia F. B. (niż w DPS w J.), a wymaga tego pogarszający się stan zdrowia podopiecznego.
  Skargę na powyższą decyzję SKO złożył do sądu administracyjnego F. B. Domagał się unieważnienia wniosku skierowanego do sądu rejonowego oraz wszystkich jego konsekwencji.
  W odpowiedzi na skargę organ wniósł o jej oddalenie podtrzymując argumentację z uzasadnienia zaskarżonej decyzji. (…)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane