statystyki

Pracownik socjalny to zawód regulowany

autor: Renata Majek14.05.2015, 17:00
biznes, rozmowa, praca

Do podstawowych zadań należy praca socjalna, czyli pomoc osobom i rodzinom, grupom bądź środowiskom społecznym, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.źródło: ShutterStock

Siostra ma przyznany umiarkowany stopnień niepełnosprawności i dodatkowo zaburzenia psychiczne. Korzysta z pomocy pracownika socjalnego MOPS. Pewnego dnia zaczęła opowiadać, że z pomocą pracownika z opieki społecznej wzięła kredyt bankowy zabezpieczony hipoteką na jej mieszkaniu. Mam nadzieję, że to nieprawda, lecz jedynie owoc jej wyobraźni – pisze pani Halina. – Jaki jest zakres obowiązków pracownika socjalnego pracującego z podopiecznym? Czy może to być również pomoc w zaciągnięciu kredytu bankowego – pyta zaniepokojona czytelniczka.

Zawód pracownika socjalnego jest zawodem regulowanym, co znaczy że podlega szczególnym regulacjom prawnym, jeśli chodzi o dopuszczenie do jego wykonywania. Kwalifikacje i stawiane pracownikom socjalnym wymagania, a także zadania uregulowane są ustawowo.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

 • mopsik(2015-07-21 23:09) Zgłoś naruszenie 20

  Fragment wyroku WSA w Białymstoku z dnia 2013-02-05 sygn. akt II SA/Bk 853/12 opisujący sytuację samotnego, zdrowego umysłowo, starszego pana nie wymagającego całodobowej opieki i pomocy.
  Decyzją z [...].06.2012 r. znak [...] wydaną z upoważnienia Burmistrza Tykocina. przez Kierownika Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tykocinie, zmieniono decyzję z dnia [...].10.2010, w ten sposób, że skierowano F. B. na czas nieokreślony do Domu Pomocy Społecznej w C. oraz rozstrzygnięto, że ustalenie odpłatności za pobyt zostanie dokonane odrębną decyzją.
  Organ wskazał, że postanowieniem Sądu Rejonowego w Białymstoku. V Wydział Rodzinny i Nieletnich z 28.01.2010 r. w sprawie V R Ns [...] orzeczono o przyjęciu F. B. do domu pomocy społecznej. Z wywiadu środowiskowego wynika, że podopieczny jest osobą samotną, posiada ustalony znaczny stopień niepełnosprawności, nie jest zdolny do samodzielnego zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, wymaga całodobowej opieki i pomocy innych osób, której MGOPS nie jest mu w stanie zapewnić w miejscu zamieszkania. Brak opieki zagraża jego życiu. Aby skrócić okres oczekiwania na przyjęcie do placówki, organ zmienił swoja poprzednią decyzję z dnia [...].10.2010 r. kierującą F. B. do DPS w J. i orzekł aktualnie o skierowaniu do DPS w C.
  Od powyższej decyzji odwołanie złożył F. B., wnosząc o "anulowanie" orzeczenia Sądu Rejonowego z 28.01.2010 r. o przyjęciu go do Domu Pomocy Społecznej. Stwierdził, że nie zgadza się na pobyt w DPS, gdyż nie potrzebuje opieki, zaś czynności podjęte przez MOPS w T. mają na celu wykupienie jego mieszkania.
  Decyzją z [...].08.2012 r. znak [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Białymstoku utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję uznając odwołanie za niezasadne. Organ odwoławczy wyłożył zasady kierowania osób wymagających całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności do domów pomocy społecznej – wynikające z ustawy z 12.03.2004 r. o pomocy społecznej Wskazał, że brak zgody na skierowanie do DPS nie miała znaczenia w tej sprawie, gdyż istnieje orzeczenie sądu, które zastępuje zgodę podopiecznego oraz wiąże organy administracji orzekające o skierowaniu do DPS.
  Organ II instancji podkreślił, że strona kwalifikuje się do domu pomocy społecznej dla psychicznie chorych (art. 56 ust. 3 ustawy). Wynika to z opinii sądowo-psychiatrycznej z dnia 10.11.2009 r. Skarżący oprócz leczenia wymaga całodobowej opieki. Placówką, która spełnia te wymagania jest DPS w C. W tej placówce istnieje możliwość szybszego umieszczenia F. B. (niż w DPS w J.), a wymaga tego pogarszający się stan zdrowia podopiecznego.
  Skargę na powyższą decyzję SKO złożył do sądu administracyjnego F. B. Domagał się unieważnienia wniosku skierowanego do sądu rejonowego oraz wszystkich jego konsekwencji.
  W odpowiedzi na skargę organ wniósł o jej oddalenie podtrzymując argumentację z uzasadnienia zaskarżonej decyzji. (…)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane