statystyki

Niemieckie świadczenia dla byłych pracowników getta. Od czerwca ZUS przyjmuje wnioski

autor: Bożena Wiktorowska13.05.2015, 07:27; Aktualizacja: 13.05.2015, 08:32

Od 1 czerwca br. ZUS będzie przyjmować wnioski o wypłaty niemieckich szczególnych świadczeń od osób mieszkających w Polsce, które w czasie II wojny światowej pracowały w gettach.

Tego dnia wchodzi w życie umowa z 5 grudnia 2014 r. między naszym krajem a Niemcami o eksporcie szczególnych świadczeń z tytułu zatrudnienia w getcie. Podstawą do skorzystania z takiej formy wsparcia jest niemiecka ustawa o wypłacaniu emerytur i rent z tytułu zatrudnienia w getcie (ZRBG) z 20 czerwiec 2002 r. (Federalny Dziennik Ustaw I str. 2074). Na tej podstawie okresy pracy w getcie uznawane są za niemieckie okresy składkowe i na ich podstawie może być wypłacana niemiecka emerytura lub renta.

Prawo do emerytury

Uprawnienia do takiej formy wsparcia ze strony państwa niemieckiego mają osoby prześladowane przez reżim narodowosocjalistyczny oraz członkowie ich rodzin, którzy ze względu na miejsce zamieszkania w Polsce nie otrzymały świadczeń z tytułu okresów zatrudnienia w getcie na podstawie niemieckich przepisów emerytalno-rentowych. O wypłatę mogą się ubiegać osoby, które w 1997 r. ukończyły 65 lat, o ile przez co najmniej 5 lat podlegały ubezpieczeniom. Do tego okresu są zaliczane niemieckie okresy składkowe z tytułu zatrudnienia w getcie i okresy zastępcze, do których zalicza się lata prześladowania przez reżim nazistowski – jego przejawem mógł być m.in. obowiązek noszenia przez ludność żydowską Gwiazdy Dawida – lub pobytu za granicą związanego z prześladowaniem do 31 grudnia 1949 r. Jeżeli oba te okresy są krótsze niż 5 lat, możliwe jest ich uzupełnienie polskimi okresami ubezpieczeniowymi.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane