Polskie pielęgniarki nadal chętnie wyjeżdżają za granicę. Od wejścia do Unii Europejskiej 11 lat temu, na pracę poza krajem zdecydowało się ponad 17 tysięcy pielęgniarek i położnych.

Szukają zatrudnienia na zachodzie ze względu na zdecydowanie wyższe wynagrodzenia - mówi pielęgniarka Izabela Szczepaniak. W Polsce trudno nawet o kredyt na mieszkanie ze względu na niskie zarobki.
Pani Dominika pracuje jako pielęgniarka od kilku lat i poważnie zastanawia się nad tym, żeby wyjechać za granicę do Stanów Zjednoczonych albo Australii.

Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Grażyna Rogala-Pawelczyk podkreśla, że brakuje osób w tym zawodzie. Na 1000 mieszkańców mamy 5 pielęgniarek, a średnia europejska - to 8. Poza tym powstała luka pokoleniowa, młodzież nie chce kształcić się w tym kierunku. Jeżeli pielęgniarki nie będą godnie zarabiać, to za kilka lat chorymi nie będzie miał się kto zajmować - mówi Grażyna Rogala-Pawelczyk.
W Polsce jest około 270 tysięcy pielęgniarek i położnych. Dzisiaj zamiast świętować Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek protestowały domagając się podwyżek i godnych warunków pracy.