statystyki

Opieka pielęgniarska gorsza w prywatnych szpitalach

autor: Beata Lisowska12.05.2015, 07:29; Aktualizacja: 12.05.2015, 08:42
medycyna, pielęgniarka, badania, pacjent, szpital, zdrowie

RPO poprosiła także ministra o wyniki kontroli w placówkach medycznych dotyczących stosowanych przez nie minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych oraz zasad ich przestrzeganiaźródło: ShutterStock

Rzecznik praw obywatelskich upomina się o minimalne normy zatrudnienia dla pielęgniarek i położnych pracujących w niepublicznych placówkach medycznych.

Profesor Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich (RPO), wystąpiła z wnioskiem do ministra zdrowia w sprawie zapewnienia odpowiedniej liczby średniego personelu medycznego w niepublicznych szpitalach i przychodniach. Ze skarg wpływających do rzecznika wynika, że obsada pielęgniarska nie zawsze jest tam wystarczająca, aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentom.

Zdaniem RPO właściwą jakość świadczeń i ich dostępność powinny gwarantować minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych. Jednak zgodnie z art. 50 ust. 1 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. z 2013 r. poz. 217 ze zm.) obowiązek ich stosowania mają tylko podmioty lecznicze niebędące przedsiębiorcami (czyli samodzielne publiczne zakład opieki zdrowotnej oraz jednostki budżetowe). Dyrektor placówki ustala je w regulaminie organizacyjnym po zasięgnięciu opinii kierujących jednostkami, np. ordynatorów oddziałów oraz przedstawicieli samorządu zawodowego i związków zawodowych pielęgniarek i położnych. Normom nie podlegają podmioty niebędące przedsiębiorcami, a więc placówki niepubliczne, mimo że również korzystają ze środków NFZ.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane