statystyki

Opieka pielęgniarska gorsza w prywatnych szpitalach

autor: Beata Lisowska12.05.2015, 07:29; Aktualizacja: 12.05.2015, 08:42
medycyna, pielęgniarka, badania, pacjent, szpital, zdrowie

RPO poprosiła także ministra o wyniki kontroli w placówkach medycznych dotyczących stosowanych przez nie minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych oraz zasad ich przestrzeganiaźródło: ShutterStock

Rzecznik praw obywatelskich upomina się o minimalne normy zatrudnienia dla pielęgniarek i położnych pracujących w niepublicznych placówkach medycznych.

Profesor Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich (RPO), wystąpiła z wnioskiem do ministra zdrowia w sprawie zapewnienia odpowiedniej liczby średniego personelu medycznego w niepublicznych szpitalach i przychodniach. Ze skarg wpływających do rzecznika wynika, że obsada pielęgniarska nie zawsze jest tam wystarczająca, aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentom.

Zdaniem RPO właściwą jakość świadczeń i ich dostępność powinny gwarantować minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych. Jednak zgodnie z art. 50 ust. 1 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. z 2013 r. poz. 217 ze zm.) obowiązek ich stosowania mają tylko podmioty lecznicze niebędące przedsiębiorcami (czyli samodzielne publiczne zakład opieki zdrowotnej oraz jednostki budżetowe). Dyrektor placówki ustala je w regulaminie organizacyjnym po zasięgnięciu opinii kierujących jednostkami, np. ordynatorów oddziałów oraz przedstawicieli samorządu zawodowego i związków zawodowych pielęgniarek i położnych. Normom nie podlegają podmioty niebędące przedsiębiorcami, a więc placówki niepubliczne, mimo że również korzystają ze środków NFZ.


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane