statystyki

Diety też mogą być oskładkowane

autor: Mariusz Stępień07.05.2015, 07:42; Aktualizacja: 07.05.2015, 09:31
pieniądze-złoty-waluty

ZUS przypomniał, że przepisy dotyczące wyłączania z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe określonych przychodów stosuje się odpowiednio do zleceniobiorców.źródło: ShutterStock

Miejsce zamieszkania zleceniobiorcy nie ma wpływu na zwolnienie przedsiębiorcy z obowiązku odprowadzania składek od diet z tytułu podróży służbowej. Może on skorzystać z niego tylko, gdy zleceniobiorca wykonuje swoje obowiązki poza stałym miejscem świadczenia usług, które jest określone w umowie.

Tak postanowił Zakład Ubezpieczeń Społecznych w decyzji interpretującej przepisy. Występujący o jej wydanie chce prowadzić działalność gospodarczą w zakresie usług opiekuńczych w Polsce i na terenie innych państw Unii Europejskiej. W tym celu ma zamiar zawierać zlecenia z opiekunami mającymi miejsce zamieszkania w kraju. Przedsiębiorca chce w umowach zobowiązać się do wypłacania zwrotu wydatków związanych z wykonywaniem obowiązków poza miejscem zamieszkania w formie diety. Ma jednak wątpliwości, czy przy naliczaniu składek od wynagrodzenia zleceniobiorców może pominąć te diety.

ZUS przypomniał, że przepisy dotyczące wyłączania z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe określonych przychodów stosuje się odpowiednio do zleceniobiorców. Tak wynika z par. 5 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 ze zm.). Dotyczy to także diet i innych należności z tytułu podróży służbowej.

Jak podkreślił zakład, składek nie opłaca się do wysokości określonej w przepisach w sprawie warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju (par. 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia). Jednak wyłączenie tych przychodów z podstawy wymiaru składek będzie miało zastosowanie do zleceniobiorców tylko wtedy, jeśli postanowienia umów-zleceń lub odrębne przepisy przewidują zwrot tych należności na podstawie przepisów dotyczących podróży służbowych pracowników sfery budżetowej.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane