statystyki

Diety też mogą być oskładkowane

autor: Mariusz Stępień07.05.2015, 07:42; Aktualizacja: 07.05.2015, 09:31
pieniądze-złoty-waluty

ZUS przypomniał, że przepisy dotyczące wyłączania z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe określonych przychodów stosuje się odpowiednio do zleceniobiorców.źródło: ShutterStock

Miejsce zamieszkania zleceniobiorcy nie ma wpływu na zwolnienie przedsiębiorcy z obowiązku odprowadzania składek od diet z tytułu podróży służbowej. Może on skorzystać z niego tylko, gdy zleceniobiorca wykonuje swoje obowiązki poza stałym miejscem świadczenia usług, które jest określone w umowie.

Tak postanowił Zakład Ubezpieczeń Społecznych w decyzji interpretującej przepisy. Występujący o jej wydanie chce prowadzić działalność gospodarczą w zakresie usług opiekuńczych w Polsce i na terenie innych państw Unii Europejskiej. W tym celu ma zamiar zawierać zlecenia z opiekunami mającymi miejsce zamieszkania w kraju. Przedsiębiorca chce w umowach zobowiązać się do wypłacania zwrotu wydatków związanych z wykonywaniem obowiązków poza miejscem zamieszkania w formie diety. Ma jednak wątpliwości, czy przy naliczaniu składek od wynagrodzenia zleceniobiorców może pominąć te diety.

ZUS przypomniał, że przepisy dotyczące wyłączania z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe określonych przychodów stosuje się odpowiednio do zleceniobiorców. Tak wynika z par. 5 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 ze zm.). Dotyczy to także diet i innych należności z tytułu podróży służbowej.

Jak podkreślił zakład, składek nie opłaca się do wysokości określonej w przepisach w sprawie warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju (par. 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia). Jednak wyłączenie tych przychodów z podstawy wymiaru składek będzie miało zastosowanie do zleceniobiorców tylko wtedy, jeśli postanowienia umów-zleceń lub odrębne przepisy przewidują zwrot tych należności na podstawie przepisów dotyczących podróży służbowych pracowników sfery budżetowej.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane