statystyki

Albo ZUS, albo urząd skarbowy: Tylko jedna kontrola w tym samym czasie

autor: Marcin Nagórek29.04.2015, 12:00
Praca, rynek pracy, człowiek, kontrola

Przedsiębiorca w każdej chwili może otrzymać zawiadomienie o planowanej kontroli przez różne instytucje.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca nie może być jednocześnie sprawdzany i przez ZUS, i przez urząd skarbowy. Nawet jeśli organ rentowy ma uzasadnione podejrzenie łamania prawa, musi poczekać na zakończenie inspekcji podatkowej.

Przedsiębiorca w każdej chwili może otrzymać zawiadomienie o planowanej kontroli przez różne instytucje. Zazwyczaj informacja o wizycie inspektorów ZUS lub urzędu skarbowego wywołuje popłoch, a przynajmniej pewną nerwowość. Co jednak w sytuacji, gdy jednocześnie chcą nas skontrolować obie instytucje?

Zgodnie z art. 92a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) do kontroli płatnika składek będącego przedsiębiorcą stosuje się przepisy rozdziału 5 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (dalej: ustawa s.d.g.). Natomiast z art. 82 tej ustawy wynika, że nie można równocześnie podejmować i prowadzić więcej niż jednej kontroli działalności przedsiębiorcy. Wyjątki od tej zasady opisane są z kolei w punktach 1–8 (np. przeprowadzenie kontroli jest uzasadnione bezpośrednim zagrożeniem życia; kontrola dotyczy zasadności dokonania zwrotu podatku od towarów i usług na podstawie przepisów o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym). Wśród nich nie ma jednak przyzwolenia na łączenie kontroli różnych organów, np. podatkowych i ZUS.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane