statystyki

Albo ZUS, albo urząd skarbowy: Tylko jedna kontrola w tym samym czasie

autor: Marcin Nagórek29.04.2015, 12:00
Praca, rynek pracy, człowiek, kontrola

Przedsiębiorca w każdej chwili może otrzymać zawiadomienie o planowanej kontroli przez różne instytucje.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca nie może być jednocześnie sprawdzany i przez ZUS, i przez urząd skarbowy. Nawet jeśli organ rentowy ma uzasadnione podejrzenie łamania prawa, musi poczekać na zakończenie inspekcji podatkowej.

Przedsiębiorca w każdej chwili może otrzymać zawiadomienie o planowanej kontroli przez różne instytucje. Zazwyczaj informacja o wizycie inspektorów ZUS lub urzędu skarbowego wywołuje popłoch, a przynajmniej pewną nerwowość. Co jednak w sytuacji, gdy jednocześnie chcą nas skontrolować obie instytucje?

Zgodnie z art. 92a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) do kontroli płatnika składek będącego przedsiębiorcą stosuje się przepisy rozdziału 5 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (dalej: ustawa s.d.g.). Natomiast z art. 82 tej ustawy wynika, że nie można równocześnie podejmować i prowadzić więcej niż jednej kontroli działalności przedsiębiorcy. Wyjątki od tej zasady opisane są z kolei w punktach 1–8 (np. przeprowadzenie kontroli jest uzasadnione bezpośrednim zagrożeniem życia; kontrola dotyczy zasadności dokonania zwrotu podatku od towarów i usług na podstawie przepisów o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym). Wśród nich nie ma jednak przyzwolenia na łączenie kontroli różnych organów, np. podatkowych i ZUS.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane