statystyki

Utwór pracownika można nabyć również bez składek

autor: Paweł Ziółkowski28.04.2015, 09:19; Aktualizacja: 28.04.2015, 09:47

Twórcy zatrudnieni na etacie rozliczają się na kilka różnych sposobów. Wbrew pozorom nie w każdym przypadku powstanie obowiązek zapłaty należności ZUS.

Przeprowadzając kontrolę, ZUS bardzo często kwestionuje umowy o dzieło zawarte przez twórców, np. programistów, twierdząc, że tak naprawdę są one umowami o świadczenie usług. Skutkuje to oczywiście nałożeniem obowiązku odprowadzenia składek. Konieczność odprowadzenia składek zaistnieje również w sytuacji, gdy pracownicy oprócz umowy o pracę z tą samą firmą zawarli odrębną umowę o dzieło, np. na stworzenie programu komputerowego. Tym razem sam jej charakter nie będzie kwestionowany, bo i tak przepisy ubezpieczeniowe nakazują traktowanie honorariów z kontraktów jak wynagrodzeń z umowy o pracę. Takie reguły miały zapobiec obchodzeniu prawa, jednak w rzeczywistości powodują nieuzasadnione obciążenie twórców. Jest jednak sposób, aby składek w takich sytuacjach uniknąć.

Wynagrodzenie

Zacznijmy jednak od przedstawienia zasad i pojęć ogólnych. Zgodnie z definicją przyjętą przez GUS (nie ma definicji ustawowej, a GUS zajmuje się m.in. klasyfikacją wynagrodzeń i definiowaniem poszczególnych świadczeń wypłacanych w ich ramach) honoraria to wynagrodzenia z tytułu korzystania lub rozporządzania prawami autorskimi lub pokrewnymi. Wynika z tego, że zwrot „honoraria autorskie” to w gruncie rzeczy tautologia.

Honoraria obejmują w szczególności:


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane