statystyki

Budżet nie zawsze opłaci składki za nianię

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska30.04.2015, 08:00
niania z dzieckiem

Ustawa o żłobkach przewiduje okoliczności wyłączające możliwość sfinansowania przez budżet za pośrednictwem ZUS składek za nianię.źródło: ShutterStock

Jako pracujący rodzice zatrudniliśmy z żoną do opieki nad naszym synkiem opiekunkę. Nie opłacaliśmy za nianię składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, ponieważ robił to ZUS. Żona właśnie urodziła drugie dziecko i w tej chwili przebywa na urlopie macierzyńskim. Skoro urlop macierzyński nie jest ustaniem zatrudnienia, uważam, że w okresie urlopu macierzyńskiego składki za nianię powinny być nadal finansowane z budżetu państwa. ZUS jednak twierdzi inaczej. Czy prawidłowo?

Tak. Niestety, okres pobierania zasiłku macierzyńskiego nie ma wpływu na prawo do finansowania składek z budżetu państwa za nianię. Ustawa z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (dalej: ustawa o żłobkach) daje zarówno rodzicom, jak i nianiom korzystne finansowo rozwiązanie. Dzięki umowie uaktywniającej rodzice nie opłacają bowiem za nianię składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, finansuje je budżet państwa. Rodzice zawierający umowę z nianią, za którą ZUS opłaca składki, nie mogą korzystać z innych form opieki nad swoim dzieckiem.

Ustawa o żłobkach przewiduje okoliczności wyłączające możliwość sfinansowania przez budżet za pośrednictwem ZUS składek za nianię. Zakład nie opłaci składek, w przypadku gdy rodzic dziecka podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym lub z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Reguła ta obowiązuje od września 2013 r. i jest uzasadniona, skoro w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego matka pozostaje co prawda w zatrudnieniu, ale nie świadczy faktycznie pracy, lecz z założenia przebywa w domu w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Co za tym idzie, trudno sobie wyobrazić, że rodzic, opiekując się nowo narodzonym dzieckiem, nie będzie sprawował również opieki nad swoim starszym potomstwem. Rodzic podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, więc okres ten nie może jednocześnie być okresem finansowania składek na ubezpieczenia niani ze środków budżetu państwa.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane