statystyki

Praca sprzątaczki z limitem kalorii

autor: Tomasz Zalewski27.04.2015, 07:39; Aktualizacja: 27.04.2015, 08:41
sprzątaczka

Obecnie nie ma przepisów regulujących maksymalne obciążenie pracą pracowników sprzątającychźródło: ShutterStock

Sprzątaczka może utrzymywać w czystości nieograniczoną powierzchnię pod warunkiem, że nie spali przy tym zbyt dużo kalorii. Tak wynika z odpowiedzi resortu pracy na interpelację Krzysztofa Brejzy, posła (PO), dotyczącą norm, jakie obowiązują serwis sprzątający. Poseł zainteresował się problemem po tym, jak do jego biura zgłosiła się kobieta skarżąca się na zwiększanie przez pracodawcę zadań. Wskazywała, że obecnie musi sprzątać nawet 1000 mkw. Parlamentarzysta zapytał więc ministra pracy, czy istnieją jakiekolwiek normy lub wytyczne dotyczące wielkości powierzchni do codziennego uprzątnięcia.

Resort poinformował, że obecnie nie ma przepisów regulujących maksymalne obciążenie pracą pracowników sprzątających. Jedynie w odniesieniu do kobiet, ze względu na szczególną specyfikę ich organizmu, obowiązujące przepisy przewidują pewne ogólne ograniczenia. Zgodnie z art. 176 kodeksu pracy kobiet nie wolno zatrudniać przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Przy czym wykaz prac związanych z wysiłkiem fizycznym został określony w załączniku do rozporządzeniu Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz.U. z 1996 r. nr 114, poz. 545, ze zm.). Zgodnie z tymi przepisami są to wszystkie prace, przy których najwyższe wartości obciążenia pracą fizyczną (mierzone wydatkiem energetycznym netto na wykonanie pracy) przekraczają 5 tys. kJ na zmianę roboczą, a przy pracy dorywczej – 20 kJ/min (przy czym 1 kJ = 0,24 kcal).


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane