Forum Związków Zawodowych i NSZZ "Solidarność" wzywają resort do przywrócenia pierwotnej wersji projektu. W ocenie Solidarności może to oznaczać jednostronne zerwanie porozumienia przez stronę rządową.

Zmiana w projekcie dotyczy zasad finansowania biura mającej powstać Rady. W uzgodnionej wersji projektu ustawy zapisano, że "projekt planu finansowego Biura jest przygotowywany przez Dyrektora Biura i podlega zatwierdzeniu przez Radę”. W wersji rozesłanej do konsultacji i umieszczonej na stronie Rządowego Centrum Legislacji zapis brzmi „Na podstawie kwot wydatków na kolejny rok budżetowy i w terminach wskazanych przez dysponenta części budżetowej 31 – Praca, Dyrektor Biura przygotowuje projekt planu finansowego Biura na kolejny rok budżetowy, który podlega zatwierdzeniu przez Radę”.

Co do zmienionej treści projektu związki obawiają się, że zapis oznacza ograniczenie niezależności Rady i jej biura, bo daje ministrowi możliwość zablokowania środków na finansowanie jej biura. Dlatego domagają się przywrócenia uzgodnionej treści.

Pytany przez PAP o tę sprawę, rzecznik resortu pracy Janusz Sejmej zapowiedział, że ministerstwo odniesie się do uwag związków. Stanie się to prawdopodobnie jeszcze w czwartek.

Projekt ustawy o RDS po raz pierwszy zaprezentowano na spotkaniu u prezydenta Bronisława Komorowskiego w październiku 2013 r. Związki zawodowe przygotowały go po tym, jak w czerwcu 2013 r. zawiesiły prace w Komisji Trójstronnej, uznając, że dialog w Komisji jest pozorowany, a rząd nie bierze pod uwagę ich postulatów. Potem własny projekt przedstawili pracodawcy, a następnie wspólny zespół wypracował jednolity tekst, przedstawiony przez związki i pracodawców rządowi.

Uzgodniony trójstronnie projekt 21 marca parafowali szefowie organizacji związkowych i pracodawców oraz minister pracy, a potem zatwierdziły władze statutowe organizacji pracujących nad projektem - NSZZ "Solidarność", OPZZ i Forum Związków Zawodowych ze strony związkowej oraz Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP, Związku Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club - ze strony pracodawców.

Przygotowywany projekt ustawy zakłada m.in. że członków Rady będzie powoływał prezydent. Przewodniczący RDS będzie wybierany na roczną kadencję rotacyjnie - po kolei przez każdą ze stron dialogu. Rada ma zyskać dodatkowe uprawnienia w stosunku do Komisji Trójstronnej, m.in. będzie mogła inicjować prace legislacyjne nad projektami ustaw.