Jak rozliczyć nadpłatę wynagrodzenia chorobowego

autor: Izabela Nowacka23.04.2015, 09:55; Aktualizacja: 23.04.2015, 10:02

Wszystko zależy od formy zwrotu. Inaczej będzie, kiedy pieniądze oddaje sam pracownik, a inaczej, kiedy odliczenia dokonuje pracodawca z późniejszych należności

Pracownik (36 lat) dostarczył zwolnienie lekarskie na okres od 10 marca do 10 kwietnia 2015 r. W celu przeprowadzenia badań miał się stawić 26 marca u lekarza orzecznika, ale tego nie zrobił. ZUS wydał decyzję, że zwolnienie lekarskie traci ważność od 27 marca do końca terminu. Decyzja dotarła do nas już po wypłacie na rzecz pracownika wynagrodzenia chorobowego za okres od 10 do 31 marca. Naszym zdaniem wynagrodzenie chorobowe za okres od 27 do 31 marca, czyli za pięć dni, było nienależne. Czy pracownik powinien zwrócić nadpłatę, a jeżeli tak, to czy lepiej, że pieniądze odda do kasy firmy, czy możemy dokonać odliczenia z pensji za kwiecień? Jak skorygować dokumenty dla ZUS? Pracownik zarabia 3000 zł miesięcznie. Wynagrodzenie za przepracowaną część marca wyniosło 800 zł, a chorobowe 1518,66 zł (powinno być 1173,51 zł).

Wynagrodzenie chorobowe za ostatnie pięć dni marca było faktycznie nienależne i pracownik powinien rozliczyć się z tej nadpłaty. Jednak sposób rozliczenia różnicy, zarówno pod względem podatku dochodowego, jak i składek na ZUS, zależy od formy zwrotu. Pracownik może sam dokonać zwrotu nadpłaty do kasy firmy. Jeśli tego nie zrobi, pracodawca ma prawo dokonać odliczenia, bez jego zgody, od wynagrodzenia za kwiecień. Podstawą tej operacji odzyskania nadpłaty jest art. 87 par. 7 kodeksu pracy (dalej: k.p.).

Prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich podlega kontroli, którą wykonują lekarze orzecznicy ZUS.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane