statystyki

Uwaga na próbną pracę

autor: Łukasz Guza21.04.2015, 07:40; Aktualizacja: 21.04.2015, 09:18

W zbliżającym się okresie letnim, ze względu na wzrost zapotrzebowania na pracę w niektórych branżach, znów może być nadużywane tzw. zatrudnienie na próbę.

Przedsiębiorcy często oferują kandydatom do pracy nieformalny okres próbny (najczęściej kilka tygodni), po upływie którego obiecują zawrzeć umowę o pracę (jeśli oczywiście dana osoba sprawdzi się na stanowisku). W tym czasie wykonują obowiązki albo bez podstawy prawnej (na czarno), albo na podstawie umów cywilnoprawnych. Firmy wykorzystują to, że zgodnie z k.p. umowę na piśmie trzeba potwierdzić najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy, a nie jeszcze przed dopuszczeniem do jej świadczenia. W razie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy firma twierdzi, że dana osoba jest pierwszy dzień w pracy i do końca dniówki podpisana zostanie z nią umowa. Szczególnie często takie nadużycia mają miejsce w branży handlowej, gastronomicznej czy budowlanej.

Dla przykładu w trakcie kontroli delikatesów w Nowym Sączu inspektorzy pracy ustalili, że siedem osób świadczy pracę na podstawie umów-zleceń. Osoby te wykonywały takie same czynności jak pracownicy, tj. świadczyły obowiązki osobiście, pod nadzorem (kierownika delikatesów), we wskazanym miejscu i czasie (na zmiany). Pracodawca tłumaczył, że zlecenia zawarł „na próbę”, aby sprawdzić, czy dana osoba nadaje się do pracy. Dopiero po tym okresie miał zamiar zawrzeć umowy w pracę z wybranymi osobami. Inspektor prowadzący kontrolę zakwestionował takie umowy, a przedsiębiorca od razu zmienił zlecenia na umowy o pracę, wskazując faktyczne okresy podjęcia zatrudnienia.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane