Firma zapłaci składki za diety

autor: Bożena Wiktorowska20.04.2015, 07:22; Aktualizacja: 20.04.2015, 09:22

Przedsiębiorca zatrudniający na stałe pracowników poza granicami kraju musi obowiązkowo odprowadzić do ZUS daninę od wypłat z tytułu podróży służbowej – uznał Sąd Najwyższy.

Powodem sporu była decyzja ZUS ustalająca podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne do wszystkich przychodów pracowników, w tym od części wynagrodzenia określanego przez pracodawcę jako dieta. Właściciel odwołał się od tej decyzji. W czasie rozpoznawania sprawy w I instancji ustalono, że firma prowadziła działalność usługową. Od 1998 r. przedsiębiorca dzierżawił barki od państwowej firmy. To właśnie na nich byli zatrudnieni pracownicy, którzy pływali do Niemiec, Belgii i Holandii. Polecenia wyjazdu oraz określenie trasy właściciel firmy przekazywał kapitanowi jednostki, ten zaś załodze. W czasie postojów podwładni wykonywali prace konserwacyjne, naprawy silników oraz dbali o stan techniczny barek. Z racji tego, że osoby te przebywały poza granicami kraju, pracodawca dodatkowo wypłacał im dodatkowe świadczenia przysługujące w czasie podróży służbowej, których celem jest rekompensata kosztów utrzymania poza domem. Sąd I instancji przyznał rację firmie.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • czy poslowie i europoslowie placa skadki od diet(2015-04-22 09:49) Zgłoś naruszenie 00

    czy poslowie tez placa skladki za diety? szczegolnie interesujace sa diety europoslow, kilkaset euro diety za dzien w delegacji :)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane