statystyki

Firma zapłaci składki za diety

autor: Bożena Wiktorowska20.04.2015, 07:22; Aktualizacja: 20.04.2015, 09:22

Przedsiębiorca zatrudniający na stałe pracowników poza granicami kraju musi obowiązkowo odprowadzić do ZUS daninę od wypłat z tytułu podróży służbowej – uznał Sąd Najwyższy.

Powodem sporu była decyzja ZUS ustalająca podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne do wszystkich przychodów pracowników, w tym od części wynagrodzenia określanego przez pracodawcę jako dieta. Właściciel odwołał się od tej decyzji. W czasie rozpoznawania sprawy w I instancji ustalono, że firma prowadziła działalność usługową. Od 1998 r. przedsiębiorca dzierżawił barki od państwowej firmy. To właśnie na nich byli zatrudnieni pracownicy, którzy pływali do Niemiec, Belgii i Holandii. Polecenia wyjazdu oraz określenie trasy właściciel firmy przekazywał kapitanowi jednostki, ten zaś załodze. W czasie postojów podwładni wykonywali prace konserwacyjne, naprawy silników oraz dbali o stan techniczny barek. Z racji tego, że osoby te przebywały poza granicami kraju, pracodawca dodatkowo wypłacał im dodatkowe świadczenia przysługujące w czasie podróży służbowej, których celem jest rekompensata kosztów utrzymania poza domem. Sąd I instancji przyznał rację firmie.


Pozostało jeszcze 49% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • czy poslowie i europoslowie placa skadki od diet(2015-04-22 09:49) Zgłoś naruszenie 00

    czy poslowie tez placa skladki za diety? szczegolnie interesujace sa diety europoslow, kilkaset euro diety za dzien w delegacji :)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane