statystyki

Interes prawny w sprawach pracowniczych nie tylko w chwili wytoczenia powództwa

autor: Łukasz Prasołek16.04.2015, 11:22; Aktualizacja: 16.04.2015, 11:51

TEZA: Pracownik dochodzący ustalenia, że zawarł umowę o pracę na czas nieokreślony, nie ma interesu prawnego w takim ustaleniu, jeśli w toku procesu o ustalenie wytoczył powództwo o uznanie wypowiedzenia umowy, której charakter jest przedmiotem procesu o ustalenie, za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy (art. 189 k.p.c.).

WYROK SĄDU NAJWYŻSZEGO z 20 listopada 2014 r., Sygn. akt I PK 96/14

STAN FAKTYCZNY

Pracownik został zatrudniony na stanowisku stolarza na czas określony 10 lat z możliwością rozwiązania umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. W ostatnim roku obowiązywania umowy terminowej wystąpił do pracodawcy o uznanie, że jest zatrudniony na czas nieokreślony, co spotkało się z odmową. Pracownik skierował więc roszczenie o uznanie, że jest zatrudniony bezterminowo, do sądu pracy. W odpowiedzi na korzystny dla podwładnego wyrok pracodawca wypowiedział wiążącą strony umowę. To spowodowało, że pracownik wystąpił równolegle do sądu z pozwem o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne lub – w przypadku rozwiązania stosunku pracy – o przywrócenie do pracy.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane