statystyki

Interes prawny w sprawach pracowniczych nie tylko w chwili wytoczenia powództwa

autor: Łukasz Prasołek16.04.2015, 11:22; Aktualizacja: 16.04.2015, 11:51

TEZA: Pracownik dochodzący ustalenia, że zawarł umowę o pracę na czas nieokreślony, nie ma interesu prawnego w takim ustaleniu, jeśli w toku procesu o ustalenie wytoczył powództwo o uznanie wypowiedzenia umowy, której charakter jest przedmiotem procesu o ustalenie, za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy (art. 189 k.p.c.).

WYROK SĄDU NAJWYŻSZEGO z 20 listopada 2014 r., Sygn. akt I PK 96/14

STAN FAKTYCZNY

Pracownik został zatrudniony na stanowisku stolarza na czas określony 10 lat z możliwością rozwiązania umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. W ostatnim roku obowiązywania umowy terminowej wystąpił do pracodawcy o uznanie, że jest zatrudniony na czas nieokreślony, co spotkało się z odmową. Pracownik skierował więc roszczenie o uznanie, że jest zatrudniony bezterminowo, do sądu pracy. W odpowiedzi na korzystny dla podwładnego wyrok pracodawca wypowiedział wiążącą strony umowę. To spowodowało, że pracownik wystąpił równolegle do sądu z pozwem o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne lub – w przypadku rozwiązania stosunku pracy – o przywrócenie do pracy.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane