statystyki

Jak ustalić podstawę wymiaru składek delegowanego

autor: Iza Nowacka16.04.2015, 10:55; Aktualizacja: 16.04.2015, 11:00
podróż, biznes, młodzi

Pracownik tymczasowo oddelegowany do pracy za granicę do kraju należącego do UE podlega polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych na szczególnych warunkachźródło: ShutterStock

Pracownik został wysłany do pracy do Irlandii. Oddelegowanie nie jest podróżą służbową i obejmuje okres od 16 kwietnia do 30 czerwca 2015 r. Wynagrodzenie na ten czas zostało określone na 2000 euro miesięcznie i jest płatne ostatniego dnia miesiąca. Polski pracodawca nie ma w Irlandii żadnego oddziału i jest stroną wypłacającą wynagrodzenie. Wynagrodzenie za kwiecień za pracę za granicą zostanie obliczone proporcjonalnie do godzin tam przepracowanych i wyniesie 1048 euro. Jak obliczyć podstawę wymiaru składek za kwiecień i np. za maj? Za kwiecień wynagrodzenie polskie wyniesie 3809,44 zł (według umowy o pracę – 8000 zł miesięcznie).

Zarówno przy obliczaniu podstawy wymiaru składek społecznych za kwiecień, jak i za maj, należy kwotę przychodu pracownika po odliczeniu odpowiedniej części zwolnionej przyrównać do kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce, które w 2015 r. wynosi 3959 zł.

Kryteria

Pracownik tymczasowo oddelegowany do pracy za granicę do kraju należącego do UE podlega polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych na szczególnych warunkach. Zgodnie z generalną zasadą pracownik podlega ustawodawstwu jednego państwa członkowskiego i jest nim zwykle miejsce wykonywania pracy. Jednak w odniesieniu do pracowników oddelegowanych przyjęto, że w zakresie zabezpieczenia społecznego podlegają oni systemowi państwa delegującego, czyli tego, w którym działa pracodawca delegujący. Aby pracownik nadal podlegał ubezpieczeniom w państwie UE, gdzie jest zatrudniony przez przedsiębiorstwo normalnie prowadzące tam swoją działalność, tj. w tym przypadku w Polsce, muszą być spełnione dodatkowe warunki:


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane