statystyki

Jak ustalić podstawę wymiaru składek delegowanego

autor: Iza Nowacka16.04.2015, 10:55; Aktualizacja: 16.04.2015, 11:00
podróż, biznes, młodzi

Pracownik tymczasowo oddelegowany do pracy za granicę do kraju należącego do UE podlega polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych na szczególnych warunkachźródło: ShutterStock

Pracownik został wysłany do pracy do Irlandii. Oddelegowanie nie jest podróżą służbową i obejmuje okres od 16 kwietnia do 30 czerwca 2015 r. Wynagrodzenie na ten czas zostało określone na 2000 euro miesięcznie i jest płatne ostatniego dnia miesiąca. Polski pracodawca nie ma w Irlandii żadnego oddziału i jest stroną wypłacającą wynagrodzenie. Wynagrodzenie za kwiecień za pracę za granicą zostanie obliczone proporcjonalnie do godzin tam przepracowanych i wyniesie 1048 euro. Jak obliczyć podstawę wymiaru składek za kwiecień i np. za maj? Za kwiecień wynagrodzenie polskie wyniesie 3809,44 zł (według umowy o pracę – 8000 zł miesięcznie).

Zarówno przy obliczaniu podstawy wymiaru składek społecznych za kwiecień, jak i za maj, należy kwotę przychodu pracownika po odliczeniu odpowiedniej części zwolnionej przyrównać do kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce, które w 2015 r. wynosi 3959 zł.

Kryteria

Pracownik tymczasowo oddelegowany do pracy za granicę do kraju należącego do UE podlega polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych na szczególnych warunkach. Zgodnie z generalną zasadą pracownik podlega ustawodawstwu jednego państwa członkowskiego i jest nim zwykle miejsce wykonywania pracy. Jednak w odniesieniu do pracowników oddelegowanych przyjęto, że w zakresie zabezpieczenia społecznego podlegają oni systemowi państwa delegującego, czyli tego, w którym działa pracodawca delegujący. Aby pracownik nadal podlegał ubezpieczeniom w państwie UE, gdzie jest zatrudniony przez przedsiębiorstwo normalnie prowadzące tam swoją działalność, tj. w tym przypadku w Polsce, muszą być spełnione dodatkowe warunki:


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane