statystyki

Firma musi przeprowadzić wybory uzupełniające do rad

autor: BL16.04.2015, 07:52; Aktualizacja: 16.04.2015, 08:34
Sylwia Puzynowska radca prawny, kancelaria Sylwia Puzynowska

Sylwia Puzynowska radca prawny, kancelaria Sylwia Puzynowskaźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: Materialy prasowe

Pracodawca rozstał się z pracownikiem będącym członkiem rady pracowników. Kadencja obecnej rady kończy się dopiero za dwa lata. Pojawiła się zatem konieczność uzupełnienia jej składu. Pracodawca zastanawia się, czy do przeprowadzenia wyborów uzupełniających konieczny jest wniosek pracowników, czy też inicjatywa ma wyjść z jego strony.

Zastosowanie znajdą tu przepisy ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (Dz.U. nr 79, poz. 550 ze zm). Zgodnie z art. 12 ust. 2 w przypadku ustania członkostwa w radzie przeprowadza się wybory uzupełniające na zasadach określonych w art. 9 i 10 powyższej ustawy, tj. obowiązujących w trakcie przeprowadzania wyborów w ogólnym trybie. Przepis nie wspomina jednak o odpowiednim stosowaniu art. 8 ust. 1 – uzależnia przeprowadzenie wyborów przez pracodawcę od wcześniejszego wniosku odpowiedniej liczby pracowników. Argument ten wraz z imperatywnym brzmieniem przepisu, który wskazuje, że wybory uzupełniające „przeprowadza się”, przemawia za tym, iż przedsiębiorca powinien zarządzić wybory, nie czekając na wniosek załogi. Nie wszyscy jej członkowie muszą bowiem być świadomi lub też dowiadują się z opóźnieniem o zakończeniu stosunku pracy z członkiem rady. Co więcej, przychylając się do stanowiska doktryny, wybory powinny odbyć się niezwłocznie, z zachowaniem terminów wskazanych w ustawie.


Pozostało 27% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane