statystyki

Składki do ZUS na raty opłacalne dla płatników. Co z ubezpieczonymi?

autor: KD16.04.2015, 11:22; Aktualizacja: 23.11.2015, 12:35

W ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Dopuszcza on odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty całej zaległości dłużnika z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, przy czym mowa tu także o należnościach finansowanych przez ubezpieczonego.

Aby jednak zabezpieczyć interes ubezpieczonego pracownika i uzyskać przez niego rekompensatę związaną ze spłatą należności z tytułu składek, nowela zakłada zmiany związane z ewidencjonowaniem opłaty prolongacyjnej na subkoncie ubezpieczonego oraz na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym. Przypomnijmy, że obecnie ZUS może, na wniosek płatnika składek, który jest dłużnikiem, odroczyć termin ich płatności lub rozłożyć spłatę należności na raty, biorąc pod uwagę możliwości płatnicze dłużnika oraz stan finansów ubezpieczeń społecznych (art. 29 w zw. z art. 30 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych; t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 121). Jednak ulgi te mogą dotyczyć jedynie należności z tytułu składek finansowanych przez samego płatnika. Nie dotyczą więc składek finansowanych przez ubezpieczonego, potrącanych z jego wynagrodzenia.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane