Pracownik przedstawił pracodawcy wyrok sądu, który zmienia decyzję wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o stopniu niepełnosprawności oraz decyzję powiatowego zespołu do spraw orzekania o stopniu niepełnosprawności i zalicza pracownika do osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności na stałe. Jednocześnie w opinii sądowo-lekarskiej, która jest dołączona do wyroku jako dowód z opinii biegłych sądowych, wskazano, że u pracownika rozpoznano upośledzenie umysłowe. Czy pracodawca może wliczać tego pracownika do stanu zatrudnienia z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności ze schorzeniem specjalnym 01-U upośledzenie umysłowe?
Ekspert radzi
Opinia sądowo-lekarska, w ktorej zawarta jest informacja o przyczynie niepełnosprawności, nie uprawnia pracodawcy do zaliczania pracownika do osób ze schorzeniami specjalnymi.
Zgodnie z art. 6c ust. 8 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych od orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności przysługuje odwołanie do sądu w terminie 30 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem wojewódzkiego zespołu, który orzeczenie wydał. Jeśli wyrok sądu zmienia decyzję organu orzeczniczego i orzeka w części co do istoty sprawy, określenie, czy pracownik został zakwalifikowany do osób niepełnosprawnych z symbolem przyczyny niepełnosprawności np. 01-U – upośledzenie umysłowe, następuje w oparciu o sentencję wyroku sądu. Jeśli zaś wyrok sądu nie określa symbolu przyczyny niepełnosprawności, to symbol ten powinno wskazywać orzeczenie zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, wiążące w zakresie niezmienionym przez wyrok sądu (stanowisko Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych z 18 marca 2014 r., BON-IV078-3-2-MR/14).
Podstawa prawna
Art. 15 i 16 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.).
Dziennik Gazeta Prawna