statystyki

ZUS musi sprawdzić dowód internauty

autor: Bożena Wiktorowska14.04.2015, 07:26; Aktualizacja: 14.04.2015, 08:56
kobieta-komputer

Aby móc elektronicznie załatwiać swoje sprawy w ZUS, należy najpierw zalogować się na e-PUAP.źródło: ShutterStock

Osoba, która chce elektronicznie kontaktować się z ZUS, musi w ciągu 14 dni od zalogowania się na rządowej platformie potwierdzić swoje dane w najbliższym oddziale zakładu. Wielu to rozwiązanie uważa za uciążliwe, ale ZUS tłumaczy tę procedurę kwestiami bezpieczeństwa.

Aby móc elektronicznie załatwiać swoje sprawy w ZUS, należy najpierw zalogować się na e-PUAP. Będzie to jednak możliwe dopiero po założeniu tam konta. Zainteresowany musi podać podstawowe dane identyfikacyjne jak: imię, nazwisko, PESEL, NIP, adres zamieszkania czy adres e-mail. Na tym etapie rejestracji sam zainteresowany nadaje sobie własny login, który będzie służył do logowania się, i indywidualne hasło składające się z co najmniej 8 znaków, cyfry i znaku specjalnego. Jednocześnie system podpowiada sposób zapisania danych teleadresowych, np. nazwy miejscowości lub ulic. Dopiero po przejściu tego etapu należy wypełnić sam wniosek o założenie profilu. Wtedy system przenosi dane z wniosku o założenie konta do wniosku o uzyskanie profilu zaufanego. Natomiast sam zainteresowany wybiera sposób przekazywania danych służących do autoryzacji – może to być e-mail lub kod SMS. Przy czym dodatkowo musi się zjawić w punkcie potwierdzenia danych – najbliższym oddziale ZUS.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane