ZUS będzie waloryzować subkonto co roku. W czerwcu

autor: Bożena Wiktorowska13.04.2015, 07:50; Aktualizacja: 13.04.2015, 09:32

Przedsiębiorca będzie mógł ubiegać się o rozłożenie na raty nie tylko swoich składek, ale także daniny za pracownika. Przy czym w takiej sytuacji ubezpieczony otrzyma nie tylko wyegzekwowane odsetki, lecz także opłatę prolongacyjną.

Taką zmianę przepisów zakłada nowelizacja ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 121), która została skierowana do Senatu. Po wejściu w życie nowych przepisów firma mająca problemy finansowe z opłaceniem składek będzie mogła się ubiegać o rozłożenie całej zaległości na raty. Przy czym kwoty spłaty będą określone w układzie ratalnym zawartym między płatnikiem a ZUS – mają uwzględniać możliwości płatnicze dłużnika i stan finansów ubezpieczeń społecznych.

Uchwalone przez Sejm rozwiązanie to ułatwienie dla prowadzących firmy. Obecnie przedsiębiorca może wnioskować o rozłożenie na raty tylko tego długu, który dotyczy jego samego, nie może systematycznie spłacać zaległości składkowych za pracownika. Co więcej, nie mógł rozmawiać z zakładem na temat swoich danin, jeśli miał dług za zatrudnionych. Do tej pory z układów ratalnych faktycznie mogli skorzystać wyłącznie samozatrudnieni oraz właściciele jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane