statystyki

ZUS będzie waloryzować subkonto co roku. W czerwcu

autor: Bożena Wiktorowska13.04.2015, 07:50; Aktualizacja: 13.04.2015, 09:32

Przedsiębiorca będzie mógł ubiegać się o rozłożenie na raty nie tylko swoich składek, ale także daniny za pracownika. Przy czym w takiej sytuacji ubezpieczony otrzyma nie tylko wyegzekwowane odsetki, lecz także opłatę prolongacyjną.

Taką zmianę przepisów zakłada nowelizacja ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 121), która została skierowana do Senatu. Po wejściu w życie nowych przepisów firma mająca problemy finansowe z opłaceniem składek będzie mogła się ubiegać o rozłożenie całej zaległości na raty. Przy czym kwoty spłaty będą określone w układzie ratalnym zawartym między płatnikiem a ZUS – mają uwzględniać możliwości płatnicze dłużnika i stan finansów ubezpieczeń społecznych.

Uchwalone przez Sejm rozwiązanie to ułatwienie dla prowadzących firmy. Obecnie przedsiębiorca może wnioskować o rozłożenie na raty tylko tego długu, który dotyczy jego samego, nie może systematycznie spłacać zaległości składkowych za pracownika. Co więcej, nie mógł rozmawiać z zakładem na temat swoich danin, jeśli miał dług za zatrudnionych. Do tej pory z układów ratalnych faktycznie mogli skorzystać wyłącznie samozatrudnieni oraz właściciele jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane