statystyki

Sprawa o rentę: Sąd sam ocenia przydatność opinii biegłego

autor: Bożena Wiktorowska13.04.2015, 07:50; Aktualizacja: 13.04.2015, 09:28

Ustawodawca nie stworzył katalogu uprzywilejowanych dowodów, których wartość jest większa niż pozostałych. Tym samym ZUS nie może podważać opinii biegłych uznanej przez skład orzekający.

Tak uznał Sąd Najwyższy. Przyczyną sporu było prawo do renty kobiety urodzonej w 1980 r., która od dziecka miała poważne problemy ze wzrokiem. Nie udało się jej zdobyć zawodu – przez 25 lat życia pracowała 6 tygodni jako sprzątaczka.

Zainteresowana złożyła do ZUS wniosek o przyznanie renty socjalnej. Zakład przyznał jej świadczenia za okres od 2005 do 2008 r. – a podstawą decyzji było stwierdzenie, że kobieta stała się całkowicie niezdolna do pracy przed ukończeniem 18. roku życia. Gdy prawo do świadczenia wygasło, złożyła kolejny wniosek do ZUS. Tym razem zakład odmówił. Kobieta ponownie zaczęła ubiegać się o przyznanie jej renty socjalnej w 2010 r., gdy jej stan zdrowia znacznie się pogorszył. Lekarz orzecznik ZUS, a następnie komisja lekarska zakładu uznali jednak, że nie można jej uznać za osobę całkowicie niezdolną do pracy. Kobieta odwołała się do sądu I instancji.

W czasie postępowania wyjaśniającego biegły sądowy z dziedziny okulistyki uznał, że ze względu na poważne schorzenia i ograniczone pole widzenia powódka jest całkowicie niezdolna do pracy. Sąd I instancji uznał, że sporządzona opinia lekarska jest rzetelna. Sędziowie zmienili zaskarżoną decyzję, przyznając ubezpieczonej prawo do renty socjalnej.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • I(2015-11-24 12:58) Zgłoś naruszenie 00

    TAK TYLKO SĄD NARAZIE PLECIE ,PLECIE I WYSYLA DO NASTĘPNEGO BIEGŁEGO ,TAKI JEST SĄD I NIC NIKT NIE ZMIENIA W TEJ SPRAWIE ,LAMIĄ USTAWY ,PRAWA I WEDLUG HUMORU I NATROJU STAWIA WŁASNE ZDANIE ,A KLIENT NICH CZEKA ,BO POCO TEN SĘDZIA MA MIEC ODPOWIEDZIALNOSC ,SĄ INNI ,A SĘDZIA ,ADWOKAT NADAL PRACUJE

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane