statystyki

Chorobowe policji do kontroli

autor: Bożena Wiktorowska10.04.2015, 07:17; Aktualizacja: 07.08.2015, 11:08

Rzecznik praw obywatelskich domaga się od ministra spraw wewnętrznych wyjaśnień dotyczących sposobu ustalania wysokości uposażeń w okresie choroby mundurowych. Powodem wystąpienia w tej sprawie jest skarga Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, którzy twierdzą, że po ubiegłorocznej zmianie przepisów drastycznie pogorszyła się sytuacja funkcjonariuszy czasowo niezdolnych do służby.

Do 31 maja 2014 r. osoby takie przebywające na zwolnieniu chorobowym otrzymywały za ten okres 100 proc. uposażenia. Po nowelizacji ustawy o Policji (Dz.U. z 2014 r. poz. 502), policjanci niezdolni do służby np. z powodu grypy otrzymują od 1 czerwca 2014 r. tylko 80 proc. uposażenia. W ocenie związkowców takie rozwiązanie tylko pozornie zrównuje sytuację funkcjonariuszy i pracowników cywilnych.

Największe wątpliwości związkowców budzi art. 121 f ust 1 ustawy o policji, który określa sposób obliczenia podstawy wysokości świadczeń. Zgodnie z tym przepisem wlicza się do niej tylko uposażenie zasadnicze oraz dodatki o charakterze stałym. Tymczasem w systemie powszechnym podstawą do wypłaty chorobowego jest przeciętne wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy, do którego wlicza się także dodatki czasowe i nagrody. Zdaniem związkowców obowiązujące ich obecnie przepisy naruszają zasadę sprawiedliwości społecznej. Co więcej, podkreślają oni, że ustawodawca wprowadzając nowe zasady wypłaty chorobowego, nie uwzględnił specyfiki służby w policji, gdzie podwładny na rozkaz przełożonego musi się stawić w pracy lub w niej pozostać na czas wymagany do wykonania zadania. Właśnie te kwestie wzbudziły wątpliwości rzecznika, który wskazuje, że problemy podniesione przez związkowców wymagają zbadania.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

  • Tutejszy.(2015-04-10 09:29) Zgłoś naruszenie 00

    A co zwykły pracownik ma powiedzieć? Jest mu lepiej? A pracownicy w warunkach szczególnych, też im lepiej jak chorują?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Pan Utu(2020-01-19 13:43) Zgłoś naruszenie 00

    Przecież mundurowi chorowali mniej, niż w pozostałych gałęziach gospodarki. Ustawa to efekt kłamliwej kampanii PO-PSL. Skutki uderzą jak zwykle w ludzi. Dobrze, by wiedzieli komu to zawdzięczają.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane