statystyki

Dochód decyduje o przyznaniu pomocy z opieki społecznej

autor: Renata Żaczek09.04.2015, 19:00
pieniądze-złoty-waluty

Poza świadczeniami pieniężnymi są również świadczenia niepieniężneźródło: ShutterStock

Mam 1200 zł netto emerytury i jednocześnie umiarkowany stopień niepełnosprawności, przyznany na stałe. Ponieważ ukończyłam 76 lat, otrzymuję także dodatek pielęgnacyjny, ale trudno z tego samej przeżyć, wydając na leki, opłaty mieszkaniowe itd. Czy mam prawo do świadczeń z opieki społecznej? Jeśli tak, to jakich – pyta pani Beata.

Mimo że głównym zadaniem opieki społecznej jest umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężania trudnych sytuacji życiowych, których same nie są w stanie pokonać, to jednak pani Beata nie może liczyć na zbyt wiele. Jej dochód przekracza kryteria przewidziane w przepisach.

Wsparcie z pomocy społecznej jest udzielane zarówno w formie pieniężnej, jak i niepieniężnej. Pani Beacie może przysługiwać zasiłek celowy. Jest on przyznawany na konkretny cel, np. zakup leków, z powodu długotrwałej choroby i ponoszonych z tego tytułu dodatkowych kosztów, na żywność, niezbędną odzież, remont mieszkania, pokrycie kosztu biletu kredytowego lub kosztu pogrzebu.

O zasiłek ten można ubiegać się również w razie zdarzenia losowego lub klęski żywiołowej. Bywa bezzwrotny, częściowo lub całkowicie zwrotny. Świadczenie ma bowiem charakter uznaniowy i jest uzależnione od okoliczności oraz środków, jakimi dysponuje konkretny ośrodek pomocy społecznej.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane