statystyki

Dochód decyduje o przyznaniu pomocy z opieki społecznej

autor: Renata Żaczek09.04.2015, 19:00
pieniądze-złoty-waluty

Poza świadczeniami pieniężnymi są również świadczenia niepieniężneźródło: ShutterStock

Mam 1200 zł netto emerytury i jednocześnie umiarkowany stopień niepełnosprawności, przyznany na stałe. Ponieważ ukończyłam 76 lat, otrzymuję także dodatek pielęgnacyjny, ale trudno z tego samej przeżyć, wydając na leki, opłaty mieszkaniowe itd. Czy mam prawo do świadczeń z opieki społecznej? Jeśli tak, to jakich – pyta pani Beata.

Mimo że głównym zadaniem opieki społecznej jest umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężania trudnych sytuacji życiowych, których same nie są w stanie pokonać, to jednak pani Beata nie może liczyć na zbyt wiele. Jej dochód przekracza kryteria przewidziane w przepisach.

Wsparcie z pomocy społecznej jest udzielane zarówno w formie pieniężnej, jak i niepieniężnej. Pani Beacie może przysługiwać zasiłek celowy. Jest on przyznawany na konkretny cel, np. zakup leków, z powodu długotrwałej choroby i ponoszonych z tego tytułu dodatkowych kosztów, na żywność, niezbędną odzież, remont mieszkania, pokrycie kosztu biletu kredytowego lub kosztu pogrzebu.

O zasiłek ten można ubiegać się również w razie zdarzenia losowego lub klęski żywiołowej. Bywa bezzwrotny, częściowo lub całkowicie zwrotny. Świadczenie ma bowiem charakter uznaniowy i jest uzależnione od okoliczności oraz środków, jakimi dysponuje konkretny ośrodek pomocy społecznej.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane