statystyki

Pomoc można finansować tylko z konta funduszu rehabilitacji

autor: Michalina Topolewska09.04.2015, 07:32; Aktualizacja: 09.04.2015, 09:03

Wydatkowanie środków przeznaczonych np. na opiekę medyczną dla pracowników z dysfunkcjami zdrowotnymi musi odbywać się bezpośrednio z rachunku zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON).

Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), który oddalił skargę kasacyjną pracodawcy. Z pieniędzy zgromadzonych w ramach funduszu opłacił on koszty specjalistycznej opieki medycznej, poradnictwa oraz usług rehabilitacyjnych dla pracowników. Firma wystąpiła następnie do urzędu skarbowego o uznanie tego wydatku za pomoc de minimis. Fiskus odmówił jednak wydania zaświadczenia to potwierdzającego, ponieważ pracodawca wydał na pomoc dla pracowników pieniądze z rachunku własnego, a dopiero potem przelał na niego odpowiednią kwotę z konta ZFRON.

Urząd skarbowy powołał się w swojej decyzji na art. 33 ust. 3 pkt 2a ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.). Zgodnie z nim przedsiębiorstwo, które ma status zakładu pracy chronionej, jest zobowiązane do wydatkowania środków funduszu wyłącznie z jego rachunku bankowego.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane