statystyki

Pomoc można finansować tylko z konta funduszu rehabilitacji

autor: Michalina Topolewska09.04.2015, 07:32; Aktualizacja: 09.04.2015, 09:03

Wydatkowanie środków przeznaczonych np. na opiekę medyczną dla pracowników z dysfunkcjami zdrowotnymi musi odbywać się bezpośrednio z rachunku zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON).

Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), który oddalił skargę kasacyjną pracodawcy. Z pieniędzy zgromadzonych w ramach funduszu opłacił on koszty specjalistycznej opieki medycznej, poradnictwa oraz usług rehabilitacyjnych dla pracowników. Firma wystąpiła następnie do urzędu skarbowego o uznanie tego wydatku za pomoc de minimis. Fiskus odmówił jednak wydania zaświadczenia to potwierdzającego, ponieważ pracodawca wydał na pomoc dla pracowników pieniądze z rachunku własnego, a dopiero potem przelał na niego odpowiednią kwotę z konta ZFRON.

Urząd skarbowy powołał się w swojej decyzji na art. 33 ust. 3 pkt 2a ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.). Zgodnie z nim przedsiębiorstwo, które ma status zakładu pracy chronionej, jest zobowiązane do wydatkowania środków funduszu wyłącznie z jego rachunku bankowego.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane