statystyki

Rozliczenie byłego prezesa zadaniem płatnika

autor: Andrzej Radzisław09.04.2015, 09:41; Aktualizacja: 09.04.2015, 10:14
Zdrowie

Zdrowieźródło: ShutterStock

Były prezes zarządu zatrudniony poprzednio na podstawie kontraktu menedżerskiego wygrał z naszą spółką sprawę o premię roczną. Apelacja od wyroku została złożona po terminie, wyrok się uprawomocnił i komornik zajął nasz rachunek bankowy, przekazując we wrześniu byłemu prezesowi wynagrodzenie w kwocie brutto. Czy w takim przypadku możemy uznać, że obowiązkiem spółki jest wyłącznie wykazanie należnych składek i wpłacenie tylko należności finansowanej ze środków płatnika? Jak możemy sprawdzić, czy za ubezpieczonego należy opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Podejrzewamy, że osoba ta w 2014 r. osiągnęła już kwotę rocznego limitu.

Kontrakt menedżerski jest umową o świadczenie usług, a osoba zatrudniona na jej podstawie podlega ubezpieczeniom społecznym oraz zdrowotnemu jak zleceniobiorca. Podstawę wymiaru składek stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) uzyskiwany z tytułu wykonywania umowy, o ile odpłatność w umowie została ustalona kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej, akordowej albo prowizyjnie. Należności wynikające z kontraktu stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądowym, których wypłata na rzecz menedżera realizowana jest przez komornika sądowego, są także przychodem z umowy. Od uzyskanego w tym trybie przychodu należne są składki zarówno na ubezpieczenia społeczne, jak i ubezpieczenie zdrowotne. Nie należy ich jednak opłacać od odsetek związanych z nieterminową wypłatą premii.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane