statystyki

Rozliczenie byłego prezesa zadaniem płatnika

autor: Andrzej Radzisław09.04.2015, 09:41; Aktualizacja: 09.04.2015, 10:14
Zdrowie

Zdrowieźródło: ShutterStock

Były prezes zarządu zatrudniony poprzednio na podstawie kontraktu menedżerskiego wygrał z naszą spółką sprawę o premię roczną. Apelacja od wyroku została złożona po terminie, wyrok się uprawomocnił i komornik zajął nasz rachunek bankowy, przekazując we wrześniu byłemu prezesowi wynagrodzenie w kwocie brutto. Czy w takim przypadku możemy uznać, że obowiązkiem spółki jest wyłącznie wykazanie należnych składek i wpłacenie tylko należności finansowanej ze środków płatnika? Jak możemy sprawdzić, czy za ubezpieczonego należy opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Podejrzewamy, że osoba ta w 2014 r. osiągnęła już kwotę rocznego limitu.

Kontrakt menedżerski jest umową o świadczenie usług, a osoba zatrudniona na jej podstawie podlega ubezpieczeniom społecznym oraz zdrowotnemu jak zleceniobiorca. Podstawę wymiaru składek stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) uzyskiwany z tytułu wykonywania umowy, o ile odpłatność w umowie została ustalona kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej, akordowej albo prowizyjnie. Należności wynikające z kontraktu stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądowym, których wypłata na rzecz menedżera realizowana jest przez komornika sądowego, są także przychodem z umowy. Od uzyskanego w tym trybie przychodu należne są składki zarówno na ubezpieczenia społeczne, jak i ubezpieczenie zdrowotne. Nie należy ich jednak opłacać od odsetek związanych z nieterminową wypłatą premii.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane