statystyki

Pensja dyrektora zakładu budżetowego to informacja publiczna

08.04.2015, 10:26; Aktualizacja: 08.04.2015, 10:33
prawo prawnik

NSA potwierdził, że wysokość wynagrodzenia dyrektora zakładu gospodarki komunalnej stanowi informację publiczną.źródło: ShutterStock

TEZA: Dyrektor samorządowego zakładu budżetowego pełni funkcję publiczną, więc mieszkańcy mają prawo poznać wysokość jego wynagrodzenia. Jest to informacja publiczna, która nie podlega ochronie ze względu na prywatność dyrektora.

Sygn. akt I OSK 695/14 WYROK NACZELNEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO z 18 lutego 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

Mieszkaniec jednej z mazowieckich gmin złożył do wójta wniosek o dostęp do informacji publicznej. Żądał podania, na jakich przesłankach opierał się wójt, podejmując decyzję o podwyżce wynagrodzenia dyrektorowi zakładu gospodarki komunalnej, oraz jak dużo będzie zarabiał ów dyrektor po zwiększeniu pensji. Niezwykle szybko wójt odmówił odpowiedzi na pierwsze pytanie. Uznał, że nie dotyczy ono informacji publicznej. Z reakcją na drugie pytanie miał jednak kłopot. Wójt zapewnił mieszkańca, że chce udzielić odpowiedzi, ale musi uzyskać zgodę wspomnianego dyrektora na ujawnienie jego zarobków. Jakiś czas później, już w drodze decyzji, wójt odmówił udzielenia rzeczonej informacji. Argumentował, że dyrektor nie zgodził się na podanie do publicznej wiadomości danych o jego zarobkach. Tymczasem taka zgoda jest zdaniem wójta potrzebna, bo wynagrodzenie dyrektora podlega ochronie danych osobowych.

Zdziwiony taką argumentacją mieszkaniec odwołał się od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Płocku (SKO). Stał na stanowisku, że wynagrodzenie dyrektora zakładu gospodarki komunalnej należy zaliczyć do kategorii informacji publicznej.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane