Dowóz do pracy bez składek

autor: Mariusz Stępień07.04.2015, 07:13; Aktualizacja: 07.04.2015, 08:39

Jeśli pracodawca zapewni pracownikom nieodpłatny transport autobusem do firmy, co będzie wynikało z jego wewnętrznych przepisów, to takie świadczenie nie podlega ozusowaniu.

Tak postanowił ZUS w decyzji interpretującej przepisy. Została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który chce zorganizować pracownikom dowożenie do i z pracy autobusem. Zatrudnionym mieszkającym w bardziej odległych miejscowościach od siedziby firmy ma zamiar przyznawać, mając na względzie równe traktowanie, karty paliwowe. Wątpliwości pracodawcy dotyczą zasad oskładkowania tych świadczeń.

ZUS przypomniał, że przychody pracowników, od których nie opłaca się składek, zostały wymienione w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 ze zm.). W myśl par. 2 ust. 1 pkt 26 tego aktu nieoskładkowane są korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji. Dotyczy to również korzyści polegających na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane