statystyki

Brak racjonalnych usprawnień dla niepełnosprawnego musi być uzasadniony

autor: Ewa Przedwojska02.04.2015, 09:10; Aktualizacja: 02.04.2015, 09:48

TEZA: Pracodawca ma obowiązek wprowadzenia racjonalnych usprawnień w celu dalszego zatrudniania pracownika niepełnosprawnego, o ile nie stanowią one nieproporcjonalnie dużego obciążenia.

Sygn. akt I PK 74/14 WYROK SĄDU NAJWYŻSZEGO z 12 listopada 2014 r.

STAN FAKTYCZNY

Inżynier chemik z 27-letnim stażem pracy u pracodawcy, mający na utrzymaniu dwoje dzieci, od 2010 r. pracował na stanowisku magazyniera w związku z lekkim stopniem niepełnosprawności. W 2012 r. przedstawił zaświadczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z przeciwwskazaniem do pracy fizycznej i zmianowej. Pracodawca skierował go na szkolenie, a następnie do pracy w dziale realizacji zakupów na okres 3 miesięcy. Ponieważ w każdym z dwóch magazynów obowiązuje praca dwu- i trzyzmianowa, pracodawca wypowiedział mu umowę o pracę 19 grudnia 2012 r. Jako przyczynę wskazano niemożliwość dalszego zatrudnienia na stanowisku magazyniera, które wymaga pracy w porze nocnej – z powodu niepełnosprawności i związanego z tym zakazu zatrudniania w porze nocnej wynikającego z art. 15 ust. 3 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.; dalej: ustawa o rehabilitacji).

Sąd rejonowy przywrócił zwolnionego do pracy, uznając, że pracodawca powinien stworzyć takie stanowisko pracy, na którym pracownik będzie mógł dopracować do wcześniejszej emerytury, a także wziąć pod uwagę jego sytuację rodzinną i długoletni staż pracy.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane