statystyki

Brak racjonalnych usprawnień dla niepełnosprawnego musi być uzasadniony

autor: Ewa Przedwojska02.04.2015, 09:10; Aktualizacja: 02.04.2015, 09:48

TEZA: Pracodawca ma obowiązek wprowadzenia racjonalnych usprawnień w celu dalszego zatrudniania pracownika niepełnosprawnego, o ile nie stanowią one nieproporcjonalnie dużego obciążenia.

Sygn. akt I PK 74/14 WYROK SĄDU NAJWYŻSZEGO z 12 listopada 2014 r.

STAN FAKTYCZNY

Inżynier chemik z 27-letnim stażem pracy u pracodawcy, mający na utrzymaniu dwoje dzieci, od 2010 r. pracował na stanowisku magazyniera w związku z lekkim stopniem niepełnosprawności. W 2012 r. przedstawił zaświadczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z przeciwwskazaniem do pracy fizycznej i zmianowej. Pracodawca skierował go na szkolenie, a następnie do pracy w dziale realizacji zakupów na okres 3 miesięcy. Ponieważ w każdym z dwóch magazynów obowiązuje praca dwu- i trzyzmianowa, pracodawca wypowiedział mu umowę o pracę 19 grudnia 2012 r. Jako przyczynę wskazano niemożliwość dalszego zatrudnienia na stanowisku magazyniera, które wymaga pracy w porze nocnej – z powodu niepełnosprawności i związanego z tym zakazu zatrudniania w porze nocnej wynikającego z art. 15 ust. 3 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.; dalej: ustawa o rehabilitacji).

Sąd rejonowy przywrócił zwolnionego do pracy, uznając, że pracodawca powinien stworzyć takie stanowisko pracy, na którym pracownik będzie mógł dopracować do wcześniejszej emerytury, a także wziąć pod uwagę jego sytuację rodzinną i długoletni staż pracy.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane