statystyki

Działalność gospodarcza: Spóźniony wniosek o zasiłek macierzyński będzie odrzucony

autor: Tomasz Zalewski02.04.2015, 07:26; Aktualizacja: 02.04.2015, 08:20

Panie prowadzące działalność gospodarczą muszą uważać, by przez niedopatrzenie nie stracić świadczeń należnych im po urodzeniu dziecka.

Do posła Piotra Babinetza zgłosiła się kobieta, której ZUS odmówił wypłaty zasiłku za czas dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Wniosek o świadczenie został złożony w biurze rachunkowym, które obsługiwało firmę kobiety. Niestety nie został on od razu przekazany do odpowiedniego oddziału ZUS ze względu na chorobę jednego z pracowników. W efekcie dokument trafił do organu po terminie, przy czym pracownik biura załączył do niego wyjaśnienie w sprawie opóźnienia. Mimo to ZUS wydał negatywną decyzję ze względu na niezachowanie terminu. W tej sytuacji parlamentarzysta PiS zapytał ministra pracy, czy ZUS ma obowiązek informowania matek z wyprzedzeniem o należnych im świadczeniach i terminach, w jakich trzeba się o nie ubiegać.

W odpowiedzi resort poinformował, że ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2014 r. poz. 159) nie określa terminu, w jakim należy zgłosić wniosek o zasiłek macierzyński za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz za okres urlopu rodzicielskiego. Dodał, że przepisy kodeksu pracy stanowią, że taki dokument ma być złożony z 14-dniowym wyprzedzeniem.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane