statystyki

Jakie wynagrodzenie za miesiąc, w którym podwładny dostał podwyżkę, chorował i był na urlopie bezpłatnym

autor: Izabela Nowacka02.04.2015, 09:10; Aktualizacja: 02.04.2015, 09:42

PROBLEM Zatrudniamy pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy, w podstawowym systemie (od poniedziałku do piątku, po 8 godzin). Jest wynagradzany stawką miesięczną w stałej wysokości oraz premią regulaminową w wysokości 15 proc. płacy zasadniczej i dodatkiem stażowym, który wynosi 350 zł i jest wypłacany w pełnej wysokości, niezależnie od jakichkolwiek nieobecności (zgodnie z regulaminem wynagradzania). Do 9 kwietnia był wynagradzany według stawki 3700 zł miesięcznie, a od 10 kwietnia po podwyżce zarabia 3850 zł. Pracownik w okresie od 8 do 14 kwietnia chorował (pierwsze zwolnienie w tym roku), a ponadto 29 i 30 kwietnia, tj. przez 16 godzin, był nieobecny w pracy z powodu urlopu bezpłatnego. Jak obliczyć wynagrodzenie za kwiecień? 

ODPOWIEDŹ : Izabela Nowacka ekspert od wynagrodzeń

Wynagrodzenie za kwiecień należy obliczyć zarówno z wynagrodzenia przed zmianą, jak i po niej, a następnie odpowiednio zmniejszyć je z tytułu choroby i urlopu bezpłatnego. Zmiana pensji w trakcie niezdolności do pracy nie ma wpływu na podstawę wynagrodzenia chorobowego.

Tak jak w rozporządzeniu

Zmiana warunków płacowych, szczególnie zachodząca w trakcie miesiąca, nieco komplikuje obliczenia. Jeżeli zmiany wchodzą od pierwszego dnia danego miesiąca, z naliczeniem płacy nie ma problemu. Jednak gdy dochodzi do tego w ciągu miesiąca, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę obliczone według dwóch stawek – dotychczasowej i nowej.

Niestety nie ma w kodeksie pracy ani przepisach wykonawczych sposobu obliczenia płacy w takiej sytuacji. O ile w przypadku wynagrodzenia ustalonego w stałej stawce godzinowej nie powinno być większego problemu, o tyle trudniejsze staje się obliczenie pensji ryczałtowej, czyli w stałej miesięcznej stawce. Jednak przyjmuje się, że zastosowanie ma tutaj par. 12 rozporządzenia o wynagrodzeniach. Dotyczy on co prawda sytuacji, kiedy trzeba ustalić wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca, określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości, dla pracownika:


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane