statystyki

Jakie wynagrodzenie za miesiąc, w którym podwładny dostał podwyżkę, chorował i był na urlopie bezpłatnym

autor: Izabela Nowacka02.04.2015, 09:10; Aktualizacja: 02.04.2015, 09:42

PROBLEM Zatrudniamy pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy, w podstawowym systemie (od poniedziałku do piątku, po 8 godzin). Jest wynagradzany stawką miesięczną w stałej wysokości oraz premią regulaminową w wysokości 15 proc. płacy zasadniczej i dodatkiem stażowym, który wynosi 350 zł i jest wypłacany w pełnej wysokości, niezależnie od jakichkolwiek nieobecności (zgodnie z regulaminem wynagradzania). Do 9 kwietnia był wynagradzany według stawki 3700 zł miesięcznie, a od 10 kwietnia po podwyżce zarabia 3850 zł. Pracownik w okresie od 8 do 14 kwietnia chorował (pierwsze zwolnienie w tym roku), a ponadto 29 i 30 kwietnia, tj. przez 16 godzin, był nieobecny w pracy z powodu urlopu bezpłatnego. Jak obliczyć wynagrodzenie za kwiecień? 

ODPOWIEDŹ : Izabela Nowacka ekspert od wynagrodzeń

Wynagrodzenie za kwiecień należy obliczyć zarówno z wynagrodzenia przed zmianą, jak i po niej, a następnie odpowiednio zmniejszyć je z tytułu choroby i urlopu bezpłatnego. Zmiana pensji w trakcie niezdolności do pracy nie ma wpływu na podstawę wynagrodzenia chorobowego.

Tak jak w rozporządzeniu

Zmiana warunków płacowych, szczególnie zachodząca w trakcie miesiąca, nieco komplikuje obliczenia. Jeżeli zmiany wchodzą od pierwszego dnia danego miesiąca, z naliczeniem płacy nie ma problemu. Jednak gdy dochodzi do tego w ciągu miesiąca, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę obliczone według dwóch stawek – dotychczasowej i nowej.

Niestety nie ma w kodeksie pracy ani przepisach wykonawczych sposobu obliczenia płacy w takiej sytuacji. O ile w przypadku wynagrodzenia ustalonego w stałej stawce godzinowej nie powinno być większego problemu, o tyle trudniejsze staje się obliczenie pensji ryczałtowej, czyli w stałej miesięcznej stawce. Jednak przyjmuje się, że zastosowanie ma tutaj par. 12 rozporządzenia o wynagrodzeniach. Dotyczy on co prawda sytuacji, kiedy trzeba ustalić wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca, określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości, dla pracownika:


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane