Były małżonek to nie członek rodziny

autor: Krzysztof Berger02.04.2015, 09:10; Aktualizacja: 02.04.2015, 09:47

Nie może więc żądać od pracodawcy zmarłego pracownika wydania świadectwa pracy oraz druku Rp-7. Wyjątek, kiedy działa w imieniu dzieci, ubiegając się o przyznanie dla nich renty rodzinnej.

W razie wygaśnięcia stosunku pracy z powodu śmierci pracownika pracodawca sporządza świadectwo pracy i włącza je do akt osobowych zmarłego. Z wnioskiem o wydanie przez pracodawcę świadectwa pracy może wystąpić członek rodziny zmarłego, a także inna osoba będąca jego spadkobiercą. Tak wynika z par. 3 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. nr 60, poz. 282). Tyle przepisy.

W praktyce jednak pojawia się wątpliwość, czy były małżonek zmarłego pracownika ma takie same prawa. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że w przypadku prawomocnego orzeczenia rozwodu rozwiedzeni małżonkowie tracą względem siebie status członków rodziny, a w konsekwencji nie mogą żądać od pracodawcy wydania świadectwa pracy po zmarłym pracowniku (byłym małżonku).

Jaka wątpliwość


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane