Nowe świadczenia za opiekę: 1 tys. zł dla rodziców od nowego roku

autor: Michalina Topolewska01.04.2015, 07:25; Aktualizacja: 01.04.2015, 08:53

Od przyszłego roku gminy zaczną wypłacać pomoc finansową dla matek, ojców i opiekunów dzieci, którzy nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego. O jej wprowadzeniu zadecydował wczoraj rząd.

Ze świadczenia rodzicielskiego, bo tak ma się nazywać nowa forma wsparcia, mają skorzystać m.in. studenci, osoby bezrobotne oraz pracujące na umowach cywilnoprawnych (jeśli nie są objęci dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym). Ma ono stanowić odpowiednik zasiłku macierzyńskiego, który otrzymują rodzice i opiekunowie zatrudnieni na etatach. Świadczenie ma wynosić 1 tys. zł miesięcznie i będzie przysługiwać przez okres 52 tygodni od urodzenia dziecka. W przypadku przyjścia na świat większej liczby potomków okres wypłaty świadczenia będzie stopniowo wydłużany, aż do maksymalnie 71 tygodni przy pięcioraczkach. Świadczenie rodzicielskie będą otrzymywać również osoby przysposabiające lub obejmujące opieką dzieci, a także rodziny zastępcze (z wyjątkiem tych zawodowych). Jednak w ich przypadku pomoc finansowa zostanie przyznana po spełnieniu dodatkowego warunku. Ich podopieczny nie może mieć więcej niż 7 lat.

Nowa pomoc finansowa ma przysługiwać na podstawie ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 114), co oznacza, że jej przyznawaniem zajmą się gminy. Rządowa nowelizacja zakłada, że za wydanie jednej decyzji mają one otrzymywać 30 zł.

124,5 tys. osób może być uprawnionych do świadczenia rodzicielskiego w 2016 r.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane